36. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem
Wodzisławskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Vladislavia” zapraszają na 36. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w niedzielę, 22 października i uświetni ją Jarmark Folklorystyczny.
36. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem
Wodzisławskie Centrum Kultury
Wodzisław, Kubsza 17Miasto Wodzisław Śląski, Wodzisławskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie „Vladislavia” zapraszają wszystkich pasjonatów twórczości ludowej - śpiewanej, recytowanej i innej do kibicowania grupom biorącym udział w przeglądzie w niedzielę, 22 października od godziny 10:00. Imprezie towarzyszył będzie również Jarmark Folklorystyczny. Wśród jarmarcznych atrakcji nie zabraknie stoisk z regionalną kuchnią, serami i wędlinami, stoisk z biżuterią, zabawkami, metaloplastyką, szkłem, decoupagem, rękodziełem i sztuką ludową. Przewidziano też pokaz tworzenia kapliczek z kory drzewnej. Na zakończenie wspólna zabawa taneczna. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
- Wodzisławskie Spotkania z Folklorem są od lat istotnym wydarzeniem na regionalnej mapie imprez kulturalnych. Przez wzgląd na długoletnią tradycję oraz ideę łączenia pokoleń poprzez wspólną pasję i miłość do folkloru, wartość imprezy pozostaje nie do przecenienia – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Szczegóły oraz program na www.wck.wodzislaw.pl
RAMOWY PROGRAM:
10:00 – 12:00 – prezentacje konkursowe
12:30 - 14:30 - prezentacje konkursowe
15:00 - 18:00 - prezentacje konkursowe
18:00 - 19:00 – koncert Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia / udział w zabawie tanecznej / obrady jury, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Jury na 36. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem:
Aleksander Smaga – muzyk instrumentalista, instruktor, konsultant z zakresu tradycyjnej kultury muzycznej Małopolski, dokumentalista folkloru muzycznego, archiwista, animator kultury, juror przeglądów, konkursów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Na co dzień pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Organizator i realizator Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych Druzbacka w Podegrodziu. Kierownik 4 edycji dwuletniego Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów folklorystycznych. Juror artystycznych przeglądów, konkursów z zakresu muzyki.
Patryk Rutkowski- etnolog, choreograf, pedagog. (choreograf Zespołu Regionalnego Mali Mystkowianie, Zespołu Regionalnego Mystkowianie, konsultant zespołów ludowych w kraju i za granica, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (geografia, etnologia i antropologia kulturowa), współwłaściciel firmy ETNOszafa
Marek Herbaczewski - specjalista ds. tańca ludowego. Związany z Małopolskim Konkursem Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY (Łużna). Prowadzi cykl szkoleń NASZE DZIEDZICTWO. Zajmuje się współorganizacją wielu imprez folklorystycznych.
Irena Sauer – animatorka, instruktorka, kompozytorka, poetka, propagatorka gwary śląskiej i śląskiego folkloru. Od 40 lat kierownik artystyczny grupy „Nie Dejmy Sie”. Inicjatorka i pomysłodawczyni Wodzisławskich Spotkań z Folklorem. Swoje dzieła (pieśni i wiersze) wydała w wielu publikacjach m.in. „Pieśniczki od Wodzisławia ze skarbczyka Ireny Sauer”, „Z pieśniczkom i słowym roztropnym w młodość dziołszek i karlusów” czy „O czym serce pokolyń Śląonzoków nuci a dusza mowom ojców opowiado”.