Epidemia otyłości i program „Dziękuję, nie tyję!”
Nadwagę ma połowa osób dorosłych i jedna piąta dzieci.
Zdrowy styl życia to nie przymus, ale wymóg codzienności. Uczniowie rybnickich szkół już to wiedzą, dzięki zajęciom w ramach programu „Dziękuję…nie tyję”. Jak zbilansować codzienną dietę, jakich produktów należy unikać oraz jak przygotować zdrowy posiłek – to tylko część wiadomości, którą młodzież przyswoiła. Przed nimi zajęcia ruchowe promujące aktywność fizyczną.
Projekt realizowany jest przez Fundację Puls-Med „Blisko Ciebie” w pięciu rybnickich placówkach oświatowych. Zakłada on edukację dzieci i młodzieży w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program przeznaczony jest dla uczniów rybnickich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. – Epidemia otyłości stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego. W ciągu ostatnich dwudziestu lat częstość występowania otyłości wzrosła trzykrotnie. Nadwagę ma połowa osób dorosłych i jedna piąta dzieci. To alarmujące dane, tym bardziej że nadwaga i otyłość stanowią przyczynę znacznej części przewlekłych chorób niezakaźnych, skrócenia przeciętnego trwania życia i pogorszenia jego jakości – mówi Katarzyna Sobik-Mika z Fundacji Puls-Med „Blisko Ciebie”.
Uczniowie rybnickich szkół mają za sobą pierwszą część projektu – edukacyjną. Złożyły się na nią wykłady na temat skutków zdrowotnych wywołanych otyłością i nadwagą połączone ze wspólnym przygotowywaniem zdrowych posiłków i przekąsek.
Przed nimi drugi etap projektu polegający na promowaniu aktywności fizycznej jako sposobu walki z otyłością. – Zajęcia ruchowo-sportowe będą dopasowane do stanu sprawności fizycznej zakwalifikowanych uczestników. Chodzi o to, by zachęcały do ruchu, angażowały uczestników, poprawiały ich samopoczucie, a jednocześnie skutkowały utratą zbędnych kilogramów – dodaje Katarzyna Sobik-Mika.