Napięta sytuacja w raciborskim szpitalu
Strata finansowa placówki – wedle prognoz dyrektora Ryszarda Rudnika – pod koniec roku wyniesie koło 8 milionów złotych. To najwięcej odkąd szpitalem rejonowym zarządza obecny szef. Długi lecznicy spłacać będzie prywatny podmiot, powiat zdecydował o cesji wierzytelności szpitala.
Program naprawczy lecznicy obejmie co najmniej 3 lata, aktualnie trwają analizy finansowe pod kątem rentowności oddziałów. – Należy zrestrukturyzować szpital, ponieważ na tym poziomie finansowania ze strony NFZ nie jest w stanie w pełni wywiązywać się z nałożonych na niego zadań z zakresu świadczeń usług zdrowotnych – przekazał zarządowi powiatu Ryszard Rudnik. Spotkał się z kierownikami oddziałów szpitala i pytał o pomysły na restrukturyzację.
Na ostatniej sesji Rada Powiatu Raciborskiego, na wniosek dyrekcji poparty przez starostę z zarządem powiatu, zgodziła się na zmianę wierzycieli szpitala, poprzez przejęcie jego wierzytelności w łącznej kwocie nieprzekraczającej 5 mln zł.
Cesja tych wierzytelności oznacza, że aktualne zobowiązania finansowe lecznicy spłaci, wyłoniona w przetargu, firma zewnętrzna. Wyłożone przez nią pieniądze na spłatę szpitalnych długów, dyrektor Rudnik będzie musiał oddać w określonym umową terminie. Zapłaci jeszcze prowizję i odsetki od tej operacji. Szef szpitala spodziewa się, że całość kosztów usługi wyniesie ok. 7% (doliczone do kwoty 5 mln zł). Jak zapewnia Ryszard Rudnik "to dość korzystne rozwiązanie finansowe". W przeszłości sięgano już przy Gamowskiej po ten instrument finansowy, ale przy niższym poziomie zobowiązań.
Zastępca dyrektora ds. medycznych Elżbieta Wielgos-Karpińska zapewniła zarząd powiatu, że zaproponowane rozwiązanie „nie zagrozi dalszej egzystencji zakładu, lecz zredukuje zadłużenie do poziomu bezpiecznego dla finansów szpitala”. W późniejszym głosowaniu na sesji, już bez jakichkolwiek wyjaśnień ze strony obecnego tam Ryszarda Rudnika, rada powiatu zgodziła się na wspomnianą wcześniej cesję wierzytelności nie została poparta przez klub PiS.
Przed zatwierdzeniem cesji przez radę powiatu opiniowała ją Rada Społeczna Szpitala Rejonowego, której R. Rudnik wyjaśnił, że konieczność cesji spowodowana jest brakiem zapłaty przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nadwykonania, które na koniec lipca tego roku wyniosły 4 328 003,03 zł, a tak prezentowały się w rozbiciu na składniki:
- ambulatoryjna opieka specjalistyczna - 367 613,59 zł
- leczenie szpitalne - 3 870 186,63 zł
- chemioterapia - 37 518,07 zł
- programy lekowe - 62 684,74 zł
Oto lista wierzycieli szpitala (dane z września 2017)
- AESCULAP CHIFA SP.Z 0.0.
- PGF URTICA SP.Z 0.0.
- PAUL HARTMANN POLSKA SP.Z 0.0. PABIANICE
- SANOFI-AVENTIS SP. Z 0.0.
- ZARYS INTERNATIONAL GROUP SP.Z 0.0, SK
- JOHNSON&JOHNSON POLANDSP.ZO.O.
- ALCON POLSKA SP.Z 0.0.
- PHU ANMAR SP.Z 0.0. SK
- ABBOTT LABORATORIES POLAND SP. Z 0.0.
- CEZALS.A CENTRUM ZAOPATRZENIA MEDYCZNEGO WE WROCŁAWIU
- TORUŃSKIE ZAKŁADY MATERIAŁÓW OPATRUNKOWYCH S.A
- DIAHEM AG DIAGNOSTIC PRODUCTS
- ROCHE POLSKA SP.Z 0.0. WARSZAWA
- SALUS INTERNATIONAL SP.Z 0.0.
- ASCLEPIOS S.A.
- FRESENIUS KABI POLSKA SP. Z 0.0
- ABBVIE SP.Z 0.0.
- IMPLANTCAST POLSKA SP.ZO.O. WARSZAWA
- BAYER SP.Z.0.0.
- IMPEL CATERING COMPANY SP.Z 0.0. SK WROCŁAW
- IMPEL CLEANING SP.Z O.O.WROCŁAW
- HOSPITAL SERVICE COMPANY SP.Z O.O.SP.K WROCŁAW
- TOMMA DIAGNOSTYKA OBRAZOWA SA POZNAŃ
Ludzie
Chirurg, wicedyrektor medyczna szpitala w Raciborzu
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu
Teren szpitala to super miejsce na nowoczesne centrum handlowe... Oby się nie spełniły te moje czarne prognozy...
może i to szpital ale na pewno nie w weekendy, bo w weekendy to hotel a nie szpital, bo w prawdziwym szpitalu nawet w sobote przeprowadza się badania i zabiegi a nie kaze się pacjentowi z krawieniem wew. czekać na zabieg zamknięcia pękniętego wrzodu do poniedziałku podając morfine i dozylnie leki na zatrzymanie krwawienia a dopiero w poniedziałek przybywa lekarz który w 20 minut zamyka krwawienie czy to jest normalne w szpitalu ???
Napięta sytuacja to jest u niektórych kobiet w pewnych okresach cyklu-a w szpitalu koalicja ma kryzys jakiego dawno nie było. To owoc długoletnich decyzji radnych bezradnych, kolejnych oportunistycznych zarządów powiatu ,słabiutkiej opozycji, niekompetentnych rad społecznych i zupełnie wyjątkowej pozycji dyrektora szpitala .Nie można również zapominać o dominującej roli Papy Smerfa z ulicy zdekomunizowanej jeszcze za komuny..Na uwagę zasługuje duże zaangażowanie urzędników i jurystów ,którzy wynajdywali takie wykładnie prawa -by nikomu włos z głowy nie spadł. Większość z tych ludzi była opłacana z publicznych środków.
DLATEGO WINNYCH NIE BĘDZIE.- na prawie wszystko są uchwały i opinie. Nie ma żadnej napinki.jest poczucie dobrze wypełnionej roli.
A ile pieniędzy poszło na ISO i akredytację??? Pomoże to coś teraz? Czy w szpitalu w administracji zatrudniony jest choć jeden ekonomista z prawdziwego zdarzenia???
A jeszcze pod koniec czerwca rada powiatu w podjetej uchwale pozytywnie oceniała sytuacje ekonomiczna szpitala ,zapoznała sie z prognozami na lata przyszłe i było ok.Oczywiscie kika miechów wczesniej darowano tradycyjnie szpitalowi melona lub dwa długu -ze wzgledu na tragiczna sytuację finansowa lezcnicy.po co było sprzedawac radiologie/ zeby miec dług u Tommy?po sprzedazy 5 mln długu szpital sie juz nie podniesie -ale starosta dotrwa do konca kadencji a dyrektor do okresu ochronnego przed zwolnieniem. winnych nie ma ,sa przeciez same sukcesy..
Oby to się nie skończyło przejęciem szpitala. Powiat odpowiada za szpital i chyba wiedzą, co czynią?
W grupie firm którym Szpital zalega z zapłatą wiele jest firm farmaceutycznych. Poza tym Abbot - odczynniki laboratoryjne, Impel - jedzenie i posiłki, Tomma - diagnostyka, Fresenius - dializy. Czyżby szykowały się kłopoty z lekami, badaniami wszelkiego rodzaju, jedzeniem i sprzątaniem? Nie wiadomo jeszcze czy znajdzie się jakaś firma która te długi kupi. Poza tym nie zrobi tego za darmo. A jak tam sprawa nowego księgowego czy księgowej?Podejmie się ktoś tego? Skąd dyrektor wie, że zapłaci za cesję tylko 7% wartości długu skoro nie było jeszcze przetargu i nie wyłoniono firmy w drodze konkursu. Jak się poszpera po internecie to faktycznie można znaleźć że te 7% może być, ale w skali roku. A przecież tego raczej nie spłaci się w skali roku tylko raczej będzie to umowa wieloletnia.
przecież za takie zarządzanie szpitalem ta osoba powinna już byc za kratkami i spłacać ten dług
Kiedy w końcu ten nieogolony, nieudolny, pożal się boże dyrektor zostanie zwolniony i postawiony do odpowiedzialności za wieczne straty?!