Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O piaskowni rozstrzygnie sąd

Włodarze gminy zmienili sposób zagospodarowania piaskowni w Godowie. Jej właściciel uznał, że naruszyli prawo. Gmina odrzuca ten zarzut. Sprawą zajmie się sąd administracyjny.

O piaskowni rozstrzygnie sąd

Przypomnijmy, kilka lat temu niemal całkowicie wyeksploatowaną piaskownię kupiła firma Kawi-Tech z Gliwic, której właścicielem jest Tomasz Kotowicz. Jego plany względem piaskowni budzą niepokój mieszkańców Godowa. Z jednej strony obawiają się, że właściciel chce zasypać piaskownię kamieniem, będącym ubocznym efektem wydobycia węgla, a także innymi – w opinii mieszkańców – niebezpiecznymi dla środowiska i zdrowia odpadami. Nie chcą się na to zgodzić, bo piaskownia sąsiaduje bezpośrednio z osiedlem domów jednorodzinnych.

Jak było?

Kotowicz odpiera zarzuty. Twierdzi, że będzie prowadził rekultywację dopuszczonymi przez prawo materiałami. Kiedy jednak marszałek województwa wydał mu zgodę na rekultywację jedynie za pomocą ziemi i gruzu, to od tej decyzji odwołał się do ministra. Minister nakazał sprawę rozpatrzyć ponownie, marszałek decyzję powtórzył i obecnie, jak wyjaśniają włodarze gminy, Kotowicz ma zgodę tylko na gruz i ziemię. Z drugiej jednak strony to rozwiązanie też mieszkańców nie satysfakcjonuje. Uważają, że właściciel i tak będzie dążył do zmiany decyzji marszałka. Ten, na spotkaniu z mieszkańcami nie zaprzeczył. Niemal wszyscy w Godowie wskazują na to, że właściciel piaskowni nie po to wydał pieniądze na zakup wyeksploatowanego wyrobiska, by później na nim nie zarobić. A nie zarobi, zasypując piaskownię ziemią i gruzem.

Rodzaj składowanych odpadów to nie wszystko. Jest jeszcze jedna kwestia. Godowianie wskazują na olbrzymią uciążliwość, związaną z transportem przez centrum ich miejscowości kilku milionów ton jakichkolwiek materiałów. Wskazują, że tutejsze drogi nie wytrzymają takiego obciążenia i w ogóle nie są przystosowane do masowego ruchu ciężkich samochodów.

Presja na gminę

Sprawie piaskowni poświęconych było wiele zebrań wiejskich, mieszkańcy przychodzili również na posiedzenia rady gminy, chcąc wywrzeć na włodarzach presję, by ci nie zgodzili się na przywożenie do Godowa czegokolwiek. Również od władz starostwa domagali się zmiany projektu rekultywacji, tak by polegała ona nie na zasypaniu wyrobiska, a na łagodnym zniwelowaniu wysokich skarp i późniejszym zalesieniu. Włodarze gminy, jak i starostwa twierdzili, że mają związane ręce. Gmina, bo nie może zablokować właścicielowi terenu dojazdu do jego nieruchomości; powiat tłumaczył zaś, że z wnioskiem o zmianę projektu rekultywacji wystąpić może tylko właściciel rekultywowanego terenu. Gmina zaproponowała jeszcze właścicielowi piaskowni odkupienie wyrobiska, ale ten zaproponował cenę, którą włodarze Godowa uznali za nierealną.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].