Specjaliści od druku 3D przyjadą do Wodzisławia
Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. wspólnie z instytucjami naukowymi oraz firmami z Polski, Hiszpanii i Słowenii realizuje projekt poświęcony kształceniu specjalistów w dziedzinie druku przestrzennego.
Projekt nosi nazwę 3DSPEC i poza PCKZiU biorą w nim czynny udział: Instytut Techniki Górniczej KOMAG – koordynator główny projektu, Instituto de Biomecánica de Valencia z Hiszpanii, Exovite Hermo Medical Solutions, S.L. z Hiszpanii i słoweńskie Šolski Center Velenje.
Idea przedsięwzięcia jest prosta. Chodzi o opracowanie i wdrożenie do powszechnej praktyki edukacji ustawicznej kursu online na temat możliwości wykorzystania i pragmatycznego zastosowania technologii druku 3D. Rozwój technologii i inżynierii druku przestrzennego rodzi bowiem możliwości dla lokalnych ekspertów i pasjonatów tego zagadnienia. A jednym z pionierów i liderów w tym zakresie jest wodzisławskie PCKZiU, realizujące specjalistyczne szkolenia w zakresie zastosowania technologii druku 3D wraz z praktycznym wykorzystaniem zdobytej wiedzy.
We wrześniu w miejscowości Velenje w Słowenii odbyło się jednodniowe spotkanie robocze wszystkich partnerów projektu 3DSPEC. Jego głównym celem było omówienie bieżących spraw oraz wyznaczenie zadań związanych z dalszymi realizacjami projektu. Podczas wizyty każdy z partnerów przedstawił prezentację ze swoim tematem związanym z drukiem 3D. Prace uczestników zamieszczane będą na platformie w postaci autorskich kursów elearningowych. Wszystko po to, by kurs, który powstanie w rezultacie projekt był adekwatny do potrzeb jak najszerszego grona odbiorców. Z myślą o tym między innymi kurs zostanie opracowany w 4 językach: angielskim, hiszpańskim, polskim i słoweńskim.
Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się 3-8 grudnia w Wodzisławiu Śląskim. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania osiągnięć szkoły i całego Powiatu Wodzisławskiego w tej materii, a także do stworzenia perspektywicznych planów związanych z trójwymiarowym drukiem.
Tekst: PCKZiU, oprac. WPR