Konferencja o kolei w Rybniku
Muzeum w Rybniku współorganizuje VI konferencję poświęconą historii kolei. Hasłem przewodnim kolejnej edycji, która odbędzie się 23 października, jest „Węgiel, polityka, stal, ludzie – kolej w życiu Śląska”.
Rybnicka konferencja o historii kolei znalazła swoje stałe miejsce w kalendarzu, rokrocznie goszcząc wybitnych historyków transportu kolejowego. Dziś, gdy kolej stara się nadrobić wieloletnią zapaść inwestycyjną i przywrócić sobie należne miejsce w polityce transportowej, warto zatrzymać się na chwilę, by spojrzeć w przeszłość, być może też lepiej zrozumieć procesy, które doprowadziły do obecnego stanu.
– Jestem historykiem i z tej perspektywy mogę powiedzieć, że nie ma lepszej nauczycielki. Umiejętność wyciągania wniosków z historii jest najlepszym sposobem, by unikać powtarzania błędów – mówi Piotr Kuczera, prezydent miasta – Znaczenie kolei dla miasta jest duże, w końcu Rybnik to miasto przemysłowe, a transport kolejowy poprawia konkurencyjność miejscowego węgla. Kolej jest lokalnym pracodawcą, funkcjonuje lokomotywownia PKP Cargo, warsztaty DB Cargo. Kolej w Rybniku jest stałym elementem krajobrazu miasta.
Warto zwrócić uwagę na współczesny kontekst wielu podejmowanych na konferencji tematów. Profesor Załuski przybliży zagadnienia związane z dworcem w Katowicach i jego rolę w kształtowaniu przestrzeni śródmieścia, zaś doktor Ciechański podejmować będzie temat funkcjonowania kolei przemysłowych, jakże ściśle związanych po dziś dzień z Rybnikiem.
VI Rybnicka Konferencja o Historii Kolei rozpocznie się w poniedziałek, 23 października o godz. 9:00. Wydarzenie odbędzie się w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rudzka 13c. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, tym zaś, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, polecamy bezpośrednią transmisję online.
Warto dodać, że Rybnickie muzeum jest cenionym w Europie ośrodkiem badań nad historią kolei. Doktor Dawid Keller został zaproszony do udziału w przyszłorocznej konferencji European Social Science History Conference – ESSHC – w Belfaście. Jako uczestnik panelu na temat kolei w Bloku Wschodnim wygłosi referat "Polskie Koleje Państwowe - socjalistyczny kolos na glinianych nogach’(1945-1989)".