Doradztwo zawodowe jest „trendi”. Za nami kolejna edycja RDK [ZDJĘCIA]
Dużo działo się w ramach Rybnickich Dni Kariery.
Tegoroczna edycja Rybnickich Dni Kariery przebiegała pod hasłem „Ja na rynku pracy: moje talenty i kompetencje". Wydarzenie odbywające się od 16 do 19 października wpisało się w Ogólnopolski Tydzień Kariery. Organizatorem przedsięwzięcia była Rybnicka Platforma Poradnictwa Zawodowego zaś koordynatorami był Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół nr 6. RDK zainaugurował Finał Olimpiady „Z Wiedzy o Planowaniu Kariery Zawodowej”. Głównym celem Olimpiady było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i kierunku kształcenia. Dniom Kariery towarzyszyły m.in. warsztaty pn. „Czyńcie sobie rynek pracy poddanym – diagnoza kompetencji, predyspozycji, uzdolnień” . Innym punktem programu były np. warsztaty z robotyki – przygotowane przez twórców rybnickiej Akademii Technicznej Małolata, współpracującej z Centrum Nauki "KOPERNIK" w Warszawie. W ZSE-U odbył się maraton filmów zawodoznawczych dla gimnazjalistów. Młodzież mogła poznać szczegóły wykonywania takich zawodów jak: ekonomista, logistyk,górnik,kucharz czy hotelarz.
Z kolei w ZS nr 6 zorganizowano warsztaty rękodzieła – przymierzalnia umiejętności i talentów podczas których młodzież wykonała: pachnące mydełka, świeczki, kartki okolicznościowe oraz serca zdobione techniką decoupage. Szkolni wolontariusze realizując jednocześnie projekt "Moje talenty na rynku pracy" mieli możliwość prezentacji swoich umiejętności podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. W ZST już po raz III zorganizowano Międzyszkolny Dzień z Pasją podczas którego młodzież miała 3 minuty na prezentację swoich zainteresowań. Popisom tanecznym, wokalnym czy szerzej artystycznym z uwagą przysłuchiwało i przyglądało się profesjonalne jury. Ostatnim akcentem była konferencja pt.
„Poradnictwo edukacyjno-zawodowe w okresie reformy edukacji”. W trakcie spotkania był czas na wystąpienia przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Podczas panelu dyskusyjnego próbowano znaleźć odpowiedź na pytania -Jak profesjonalnie prowadzić poradnictwo zawodowe w szkole - wewnątrzszkolny system poradnictwa zawodowego? Co w praktyce daje poradnictwo całożyciowe tworzące kontinuum poradnictwa zawodowego? Czy wreszcie jak przygotować pracownika nowoczesnego spełniającego wymogi gospodarki opartej na wiedzy ? W artystycznej części wystąpili laureaci Dnia z Pasją.