Urząd Miasta Racibórz nie poświadcza własnoręczności podpisu
W ostatnich dniach do Urzędu Miasta Racibórz zgłasza się wiele osób, które chcą uzskać poświadczenie własnoręczności podpisu. Tak jest np. w przypadku emerytów i rencistów górniczych, którzy starają się o rekompensatę za utracony deputat węglowy.
Urząd Miasta Racibórz informuje, że nie ma prawa poświadczać takich podpisów. Dlaczego? Ustawa Prawo o notariacie z 14 lutego 1991r. wskazuje, że: "Minister Sprawiedliwości może, w drodze rozporządzenia, upoważnić organy samorządu terytorialnego i banki mające swoją siedzibę w miejscowościach, w których nie ma kancelarii notarialnej, do sporządzania niektórych poświadczeń dokonywanych przez notariusza".
Podobny zapis znajduje się również w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 7 lutego 2007r. Co to oznacza? Wójt, burmistrz lub prezydent miasta są uprawnieni do poświadczenia własnoręczności podpisu tylko w wyjątkowych okolicznościach, które są określone przepisami.
- Generalnie ta czynność należy do kompetencji notariuszy. Z uwagi na fakt, że w Raciborzu mamy takie kancelarie, w Urzędzie Miasta nie można uzyskać poświadczenia takiego podpisu. W tej sytuacji osoby, które chcą uzyskać poświadczenie podpisu muszą niestety udać się do notariusza - informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy w UM Racibórz.
źródło: UM Racibórz, oprac. żet
http://www.me.gov.pl/node/27692
W instrukcji wypisywania wniosków o wypłatę za deputat węglowy, wyraźnie jest napisane, że podpis musi być potwierdzony przez notariusza! Ale wtedy, kiedy się upoważnia pełnomocnika do złożenia wniosku. Na stronie Ministerstwa Energii piszą o tym.