Rzuchowskie jubilatki – gotują, pieką i śpiewają
Wspomnienia, życzenia i kwiaty – towarzyszyły jubileuszowej uroczystości Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie. 45-lecie istnienia miejscowej organizacji kobiecej, była okazją do spotkania w gronie aktywnych członkiń, a także zaprzyjaźnionych z kołem organizacji, wspólnego świętowania przy swojskich wypiekach i muzyce.
Rocznicowe biesiadowanie w miejscowym domu kultury poprzedziła msza św., a także krótki powrót do historii koła, którą przypomniała wiceprzewodnicząca KGW Rzuchów Małgorzata Drzeniek. Rzuchowskie gospodynie zjednoczyły się w listopadzie 1972 r. Podczas kolejnych spotkań wybrano zarząd, a przewodniczącą została Elżbieta Mielimąka.
Koło zajęło się upowszechnianiem postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym. Podczas szkoleń kobiety wiejskie uczyły się gotowania, pieczenia ciast i robótek ręcznych, wzajemnie przekazując sobie wiedzę. Za skromne dochody zakupiły naczynia kuchenne, które można było potem wypożyczać oraz założyły okno inspektowe, pozyskując w ten sposób sadzonki kwiatów i warzyw. Podobnie było z pisklętami, które następnie rozprowadzały między sobą. Zakupiono też stroje śląskie, w których gospodynie występowały podczas ważnych uroczystości. KGW znane było z imprez z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki oraz zabaw karnawałowych. Co roku organizowane były wycieczki turystyczno-krajoznawcze, do tradycji należało wykonanie koron dożynkowych i pomoc w dożynkach.
Na spotkaniu jubileuszowym nie zabrakło kolejnej przewodniczącej koła Edeltraudy Kozieł, którą aktywnie wspierały: Krystyna Baran, Aniela Franiczek i Jadwiga Gosek. To za ich czasów przyznano pierwsze Ordery Serca Matkom Wsi, za wzorową działalność w gospodarstwie rolnym i życiu rodzinnym. W połowie lat 80. powstał zespół ludowy, który od razu zaistniał w Regionalnym Przeglądzie Śpiewaczym w Katowicach. W KGW Rzuchów od 1999 r. funkcję przewodniczącej sprawuje Dorota Wieczorek, a część obecnego zarządu koła działa nieprzerwanie od 20 lat.
Mimo upływu czasu, działalność koła nie uległy wielkim zmianom. Nadal organizowane są spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, świąt Bożego Narodzenia, zabawy sylwestrowe. Od kilku lat KGW bierze udział w konkursach „Potrawy regionalne – nasze kulturalne dziedzictwo” w Pietrowicach Wielkich. Dwa razy w roku na święta wielkanocne i bożonarodzeniowe, imprezy kulinarne organizowane są również w gminie Kornowac.
KGW Rzuchów parokrotnie uczestniczyło w konkursie „Najlepszy swojski kołocz” w Żorach, zdobywając tam w 2012 r. II miejsce. Obecnie do KGW należy przygotowanie ołtarzy na Boże Ciało, koron dożynkowych, a także pomoc przy dożynkach wiejskich. Członkinie zajmują się też prowadzeniem kuchni przy GOK w Rzuchowie. – W ostatnich latach nasza działalność poszerzyła się o czynny udział w projektach m.in. unijnych, np. „Polsko-czeskie spotkania artystyczne” z udziałem zespołu „Rzuchowianki”, czy „Pędź po zdrowie, a gdzie? W Rzuchowie” wraz z OSP i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym, Aktualnie bierzemy udział w projekcie „Tradycja kultury i smaku” – przypomniała Małgorzata Drzeniek. Jubileusz koła natomiast wpisał się w projekt „Łączenie pokoleń poprzez przekazywanie tradycji śląskich w gminie Kornowac”.
Podczas uroczystosci można było obejrzeć galerię zdjęć przedstawiających działalność koła na przestrzeni 45 lat, a także stroje typowe dla tego regionu. Nie zabrakło też rzuchowskich specjałów: bigosu, słodkich babeczek oraz upieczonego na tę okazję tortu. Najbardziej aktywne panie wyróżnione zostały ręcznie wykonanymi dyplomami.
Nie mogło zabraknąć na spotkaniu „Rzuchowianek”, które przestawiła członkini grupy śpiewaczej, a jednocześnie przewodnicząca KGW Rzuchów Dorota Wieczorek. Zespół stanowi integralną część koła od 1999 r. i poprzez śpiew oraz stroje ludowe kultywuje tradycje śląskie. W swym repertuarze posiada pieśni i piosenki śląskie, biesiadne, patriotyczne oraz okolicznościowe. Wykonuje też pieśni kościelne i kolędy. Zespół prezentował się już na wielu imprezach w gminie, powiecie i województwie, głównie na biesiadach, dożynkach, przeglądach zespołów artystycznych i imprezach folklorystycznych. Za swe występy panie otrzymały dyplomy i liczne wyróżnienia. „Rzuchowianki” znane są w partnerskich gminach czeskich – Vřesinie i Brance u Opawy, a także współpracują z zespołami powiatu wodzisławskiego. Od wielu lat łączy je przyjaźń z Towarzystwem Miłośników Rydułtów. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Waldemar Świerczek.
Jubileusz uświetniło przestawienie dzieci, które wraz z dorosłymi zaprezentowały bajkę w śląskiej interpretacji Marka Szołtyska „Królewna Śnieżka i 6 krasnoludków”.
Na kilka dni przed uroczystością trwały przygotowania, w które włączyły się zarówno panie z placówek kultury w gminie Kornowac: Maria Łomnicka, Małgorzata Drzeniek, Joanna Masarczyk, Daniela Widota i Aleksandra Pytlik, jak i same gospodynie: Weronika Karpińska, Lidia Twardzik, Maria Kura, Grażyna Kajstra, Lidia Radwan, Dorota Wieczorek, Maria Franiczek i Małgorzata Drzeniek. Kulinarnym efektem były m.in. wyśmienite babeczki, swojski smalec, bigos oraz tort jubileuszowy