Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak rozliczyć PIT za pośrednictwem pełnomocnika?

Zdarzają się sytuacje, w których podatnik nie jest w stanie lub bardzo utrudniałoby to jego działanie gdyby osobiście podpisywał składane do organów podatkowych formularze podatkowe czy druki księgowe. W takiej sytuacji warto zainteresować się możliwością ustanowienia specjalnego pełnomocnika.

Jak rozliczyć PIT za pośrednictwem pełnomocnika?

Jak ustanowić pełnomocnika?

Jeżeli podatnik nie może samodzielnie wypełniać wszystkich zobowiązań wobec skarbówki, w tym np. składania PIT, ma możliwość skorzystania z pomocy pełnomocnika. Wystarczy złożyć odpowiedni dokument do właściwego urzędu skarbowego.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji i formularzy podatkowych można udzielić np. właścicielowi biura podatkowego, komuś z rodziny lub pracownikowi firmy. Nieważny jest powód, nie jesteśmy bowiem zobligowani do tłumaczenia się przed urzędami w sensie generalnego, ważnego uzasadniania swojej decyzji.

Kto może być pełnomocnikiem?

Z założenia pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Jest to kwestia o tyle ważna, że przy podpisaniu druków księgowych przez błędnie umocowaną osobę zostaną one w większości przypadków uznane za nieważne, niewiążące czy nawet nie złożone w terminie.

Przy wystawianiu pełnomocnictw do podpisywania formularzy PIT niestety pojawia się wiele błędów, głównie wypisywania pełnomocnictwa dla firm, np. dla biura podatkowego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że ma być to osoba fizyczna, czyli przysłowiowy Jan Kowalski – konkretna, zindywidualizowana jednostka. Może to być np. właściciel biura księgowego, ale nie biuro jako takie.

Kwestie techniczne – jak złożyć pełnomocnictwo?

Po pierwsze warto pamiętać, że pełnomocnictwo do prowadzenia spraw z zakresów podatkowych samo w sobie nie upoważnia (w większości przypadków) do podpisywania za nas formularzy podatkowych i druków. Aby umożliwić komuś złożenie podpisu w naszym imieniu, musi mieć konkretne pełnomocnictwo do tej czynności. Wyjaśniają to przepisy, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Ordynacja podatkowa przepis 80a i dalsze w rozdziale 9A podpisywanie pełnomocnictwa stanowi jasno: Jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Aby móc skorzystać z pełnomocnictwa lub prawidłowo je odwołać, należy złożyć je (lub odwołanie) do organu, którego dana deklaracja, formularz podatkowy lub druk księgowy dotyczy.

Warto pamiętać, że w przypadku jeżeli deklaracja, formularz podatkowy lub druk księgowy powinien być podpisany przez więcej niż jedną osobę (określony sposób reprezentacji podmiotu), tak samo powinno zostać udzielone i podpisane pełnomocnictwo.

Czy można korzystać z pełnomocnika przy e-deklaracjach?

Tak, w przypadku korzystania z deklaracji elektronicznej również istnieje możliwość korzystania z pełnomocnictwa, które może być złożone w formie dokumentu elektronicznego w odpowiedni sposób. Należy złożyć je do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Materiał zewnętrzny