Rybnicki sanepid radzi, jak nie dać się grypie
Okres jesienno-zimowy wielu osobom kojarzy się z grypą. A nie musi tak być.
Co zrobić, aby ochronić siebie i innych przed grypą? Stosowanie odpowiedniej higieny osobistej to najlepszy sposób. Pomoże to także spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.
Stosowanie zasad higieny osobistej jest szczególnie ważnie by zapobiec roznoszeniu wirusa, dlatego zawsze miej przy sobie chusteczki higieniczne, używaj czystych chusteczek do zasłonięcia ust i nosa, gdy kaszlesz i kichasz. Wyrzucaj chusteczki po jednorazowym użyciu. Często myj ręce mydłem i gorącą wodą, albo odkażającym żelem.
Podstawowe zasady higieny: zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną gdy kichasz i kaszlesz, wyrzuć chusteczkę do kosza natychmiast po jej użyciu, często myj ręce mydłem i woda, jeżeli masz objawy przypominające grypę natychmiast zgłoś się do lekarza, jeżeli masz objawy grypy zachowaj przynajmniej 1 metr odległości od innych osób, jeżeli masz objawy grypy zostań w domu zamiast przebywać, unikaj przytulania, całowania, uścisków dłoni podczas powitań, unikaj dotykania oczu, nosa, lub ust nieumytymi dłońmi
W JAKI SPOSÓB GRYPA SIĘ PRZENOSI?
Wirusy grypy mogą utrzymywać się: na powierzchniach gładkich, typu stoły, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe nawet do 24 godzin ( średnio 8-14 godzin), na powierzchniach porowatych do 12 godzin ( średnio 4-6 godzin), na ubraniach, chustach i chusteczkach wielokrotnego użycia do 15 minut, na ludzkich rękach 5-8 minut.
Wirus preferuje niskie temperatury: w temperaturze 4 st. C przeżywa 48 godzin, w temperaturze 20 st. C jedynie 8 godzin, w lodzie nawet wiele lat. Wirus preferuje również niższą niż 50% wilgotność środowiska, w którym żyje. Pospolite przedmioty, jak klamki, klawiatury komputerowe telefony komórkowe i zwykłe telefony oraz piloty do telewizorów to powierzchnie, na których zazwyczaj można znaleźć wirusy.
Jeśli inne osoby dotkną tych powierzchni, a później dotkną twarzy, wirusy mogą wniknąć do ich organizmu osoby te mogą ulec zarażeniu. W ten sposób wszystkie wirusy przeziębienia i grypy, włącznie ze świńską grypą, przenoszą się z osoby na osobę.
PRZEZIĘBIENIE? GRYPA? ZDROWIEJ BEZ ANTYBIOTYKÓW
Antybiotyki nie działają na wirusy. Wirusy są odpowiedzialne za przeziębienie, grypę, ostre zapalenie oskrzeli, większość przyczyn kaszlu i większość zapaleń gardła – wtedy antybiotyki nie pomogą. Leczenie zwykłego przeziębienia antybiotykiem nie przyspiesza ustąpienia objawów. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków może spowodować, że w przyszłości przestaną być skuteczne i nie pomogą wtedy, kiedy naprawdę będą potrzebne tobie lub twojemu dziecku. Antybiotyki nie zapobiegają przenoszeniu się przeziębienia czy wirusa grypy na inne osoby.
Nie namawiaj lekarza, żeby przepisał ci antybiotyk – on wie, kiedy jest ci potrzebny. Jeśli bierzesz antybiotyk – przyjmuj go dokładnie tak, jak zalecił lekarz, i nie odstawiaj, nawet wtedy, kiedy ustąpią objawy choroby. Pamiętaj! Jeśli przyjmujesz antybiotyki rób to odpowiedzialnie, zawsze według zaleceń lekarza, a dzięki temu przedłużysz ich skuteczne działanie w przyszłości
OBJAWY GRYPY
Podwyższona temperatura, dreszcze, katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem, ból głowy, bóle mięśniowe i stawowe, bóle gardła, nudności, wymioty i biegunka.
Charakterystyczny dla grypy jest jej nagły początek (około 24 – 48 godzin od zakażenia). Osoba chora jest źródłem zakażenia (zaraźliwa) przez okres maksymalnie 7 dni od pojawienia się objawów (średnio od 2 – 5 dni). Może jednak zaraŜać juŜ 24 godziny wcześniej, przed pojawieniem się pierwszych objawów.
ZŁAP, WYRZUĆ, ZABIJ
ZŁAP (wirusa w chusteczkę higieniczną jednorazowego użytku)
WYRZUĆ ( chusteczkę higieniczną do kosza)
ZABIJ ( wirusa poprzez umycie rąk pod ciepłą płynącą z kranu wodą przez 20 sekund, po uprzednim dokładnym namydleniu rąk do wysokości nadgarstków, mydłem lub innym środkiem dezynfekującym)