Niepełnosprawne osoby znalazły pracę w supermarkecie
Kolejni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, który funkcjonuje przy Ośrodku Pomocy w Raciborzu, znaleźli zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Artur i Tomek zostali pracownikami sklepu E. Leclerc.
- Wchodząc w rolę pracowników, zmieniają postrzeganie osób niepełnosprawnych, przekonują środowisko pracy, ale i siebie, że są wartościowymi ludźmi. Mówi się też, że niepełnosprawni w pracy dają z siebie to wszystko, co „zwykli” zatrudnieni. A nawet dają więcej, bo muszą się więcej starać – uważa Franciszek Mandrysz kierownik WTZ.
Niepełnosprawność wiąże się czasami z odmiennością, która pociąga za sobą przekonanie, że najlepiej będzie, gdy człowiek niepełnosprawny pozostanie w swoim domu lub w domu opieki, gdzieś na uboczu. Jednak takie podejście może ulec zmianie poprzez danie szansy na zatrudnienie i integrowanie się z pełnosprawnymi w pracy. - Integracja przez pracę jest potrzebna każdemu, a szczególnie osobom niepełnosprawnym. Im więcej ludzi niepełnosprawnych będzie widocznych w przestrzeni publicznej, im bardziej intensywna stanie się sieć kontaktów z nimi, tym mniej zostanie lęków i uprzedzeń. Ich obecność w miejscach publicznych najlepiej wzmacnia ich wizerunek, jako pełnoprawnych członków społeczeństwa – przekonuje kierownik Mandrysz.
Praktyki i etaty
Tym oczekiwaniom wyszła naprzeciw dyrekcja sklepu E. Leclerc w Raciborzu. Swoją otwartością i zaangażowaniem daje wyraz zrozumieniu problemów i potrzeb osób niepełnosprawnych. Już od marca tego roku czterech podopiecznych raciborskiego warsztatu brało udział w praktykach zawodowych w sklepie. Dwie zatrudniono na pełny etat. Kolejna osoba rozpoczęła praktykę zawodową od września. Po jej pozytywnym zakończeniu - jak zapewnia kierownictwo sklepu - będzie miała również możliwość podjęcia stałej pracy.
Ludzie
Radny Gminy Racibórz.