Niepełnosprawne osoby znalazły pracę w supermarkecie
Kolejni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, który funkcjonuje przy Ośrodku Pomocy w Raciborzu, znaleźli zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Artur i Tomek zostali pracownikami sklepu E. Leclerc.
Kto może pracować?
Znalezienie pracy dla osób niepełnosprawnych nie jest łatwe, bo często niesłusznie u pracodawcy uruchamia się stereotypowy obraz „kłopotliwych” pracowników. Można spotkać się także u części pracodawców, jak i osób niepełnosprawnych z takim poglądem, że ich zatrudnienie jest „chyba niedozwolone”. - Osoba z orzeczoną niepełnosprawnością bez względu na stopień, może być pełnoprawnie zatrudniona, o ile lekarz medycyny pracy wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na konkretnym stanowisku – wyjaśnia F. Mandrysz. Stanowisko prawne jest jednoznaczne: osoby niepełnosprawne mogą pracować, ale nie na wszystkich stanowiskach. Wykluczenia dotyczą konkretnych dysfunkcji i deficytów osób ubiegających się o pracę.
Uwierzyć w siebie
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi szereg działań by jak najwięcej podopiecznych ośrodka znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Codzienna terapia zajęciowa prowadzona przez terapeutów w kilkunastu pracowniach, pozwala podopiecznym rozwijać swój potencjał i uczyć się umiejętności przydatnych w pracy, a także uwierzyć w swoje możliwości. Uczestnicy mają też możliwość korzystania ze szkoleń i kursów, np. organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu, w ramach programu aktywizacji osób niepełnosprawnych „Drugiemu człowiekowi”. Kolejnym krokiem jest praktyka zawodowa na terenie konkretnego zakładu pracy. W czasie praktyk zawodowych trener zawodu pomaga pracodawcy dostosować stanowisko pracy do możliwości niepełnosprawnego pracownika oraz ustalić wspólnie zakres jego obowiązków. Praktyki zawodowe podopiecznych WTZ są bezpłatne. Gdy potencjalny pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie, wtedy pracownicy WTZ pomagają przedsiębiorcy w załatwieniu formalności.
Ludzie
Radny Gminy Racibórz.