Weź udział w rewitalizacji Radlina
Miasto przystępuje do opracowania dokumentu strategicznego "GPRR 2018-2028: Gminny Program Rewitalizacji Radlina" w ramach inicjatywy pn. "Śląskie programy rewitalizacji – wsparcie dla gmin". W związku z tym urzędnicy przygotowali szereg spotkań z mieszkańcami.
Jak wyjaśnia Marek Gajda z radlińskiego magistratu, pierwszym i najważniejszym krokiem przy opracowaniu GPRR jest sporządzenie diagnozy wyznaczającej obszar rewitalizacji i obszar zdegradowany. Diagnoza ma zawierać analizę negatywnych zjawisk oraz lokalnych potencjałów występujących na ich terenie. Dlatego od 14 listopada do 3 grudnia radliński urząd przeprowadzi konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta.
Urzędnicy przygotowali cztery formy konsultacji. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi osobiście w Wydziale Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Radlinie. Punkt otwarty jest w każdy poniedziałek od 9.00 do 10.00. Radlinianie swoje spostrzeżenia mogą również dostarczyć w formie elektronicznej na adres mweglorz@radlin.pl. Uwagi można zgłaszać od 14 listopada do 8 grudnia.
Przewidziano również spotkania z mieszkańcami. 15 listopada w radlińskim urzędzie o godz. 16.30 zostanie zorganizowane pierwsze spotkanie konsultacyjne. Następnie odbędzie się pięć spotkań warsztatowych we wszystkich dzielnicach miasta. Mieszkańcy dzielnicy Reden spotkają się w obiekcie sportowym Sokolnia 17 listopada o godz. 16.00. W dzielnicy Obszary w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 warsztaty zostaną zorganizowane 21 listopada o godz. 17.30. Spotkanie na Głożynach zaplanowano na 23 listopada o godz. 17.30 w Przedszkolu Publicznym nr 1. W dzielnicy Marcel w Przedszkolu Publicznym nr 2 warsztaty odbędą się 28 listopada o godz. 17.30. Mieszkańcy z dzielnicy Biertułtowy spotkają się w Miejskim Ośrodku Kultury 30 listopada o godz. 17.30.
Po co to wszystko? Marek Gajda wyjaśnia, że oficjalne wyznaczenie stref zdegradowanych i miejsc objętych rewitalizacją pomoże miastu ubiegać się o środki zewnętrzne właśnie na cele związane z rewitalizacją, zarówno techniczną (naprawa infrastruktury budynków) jak i działania społeczne (związane z wyrównywaniem szans, szkoleniami podnoszącymi kompetencje na rynku pracy…).