Najwięcej inwestycji w Lubomi, najmniej w Rydułtowach i powiecie
Gmina Lubomia znalazła się w czołówce rankingu wydatków inwestycyjnych. Pokonała m.in. Warszawę i Gdańsk. A jak poradziły sobie pozostałe miasta i gminy powiatu wodzisławskiego?
Skąd sukces Lubomi?
Gmina Lubomia zdobyła 18 miejsce w skali kraju i 2 miejsce w województwie śląskim, jeśli chodzi o gminy wiejskie. Średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca to – bagatela – 1706,84 zł. Lubomia wyprzedza tym samym takie miasta jak Warszawa (1676,18 zł) czy Gdańsk (1688,26 zł).
Wójt Czesław Burek podkreśla, że gmina nie pierwszy raz zajmuje wysoką lokatę w rankingu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to tylko za sprawą pieniędzy na budowę Nieboczów czy korzyści związanych z budową zbiornika Racibórz. Wójt wyjaśnia, że powodów jest więcej. – Dokonałem gruntownego uporządkowania gminy i wprowadziłem dyscyplinę podatkową. To procentuje. Naturalnie motorem napędowym jest oczywiście zbiornik. Od początku widziałem w nim szansę na rozwój gminy. Najpierw musiałem przekonać o tym część mieszkańców, którzy byli przeciwni. Później dużym wysiłkiem walczyliśmy o środki na budowę nowej wsi. To nie jest tak, że pieniądze spadły nam z nieba - zaznacza wójt.
– Inwestycje zawsze były moim oczkiem w głowie. To właśnie inwestycje służą i pomagają mieszkańcom – mówi wójt Burek. – Na początku każdej kadencji ustalam priorytety. Na przykład w kadencji 2006-2010 najważniejsza była modernizacja bazy oświatowej, budowa boisk wielofunkcyjnych i dwóch pełnowymiarowych hal sportowych, jakich nie ma w całym powiecie. To się udało. Później kładliśmy nacisk na ośrodki kultury, drogi i modernizację wodociągów, które były w fatalnym stanie – podaje przykłady wójt. – Dbam też o to, by utrzymywać niski poziom zadłużenia Obecnie to ok. 3 proc. – podkreśla.
Czesław Burek przypomina, że w tym roku budowa Nieboczów zakończy się, a środki związane z inwestycją zostaną rozliczone. Czy to oznacza, że gmina w kolejnym rankingu zaliczy spadek? Wójt zapewnia, że nie. – Program inwestycyjny na kolejne lata jest bardzo ambitny. Przygotowaliśmy projekty, które opiewają na kwotę ponad 50 mln zł. To między innymi budowa kanalizacji w Lubomi i Syryni. Myślę, że do 2021 roku nadal będziemy zajmować miejsca w czołówce – zapowiada wójt.
(mak)
Ludzie
Wójt Gminy Lubomia
Oma z Rydołtow,tak trzimej!nastympno zielono wyspa nom fondnij bo za mało tego jeszcze!
Taki gospodarz przydał by się nam w Wodzisławiu.Myślę że Dezyderiusz Szwagrzak by się nadawał