Skąd się biorą emerytury mniejsze niż minimalne?
„Dzień Seniora” pod hasłem „Wyjdź z domu” w Klubie Seniora w Raciborzu był okazją, aby zasięgnąć porad emerytalno-rentowych, ale także skorzystać z wiedzy rzecznika praw konsumenta oraz specjalisty Ośrodka Pomocy Społecznej.
Lekarze orzecznicy decydują o niepełnosprawności
Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności i otrzymać dodatek pielęgnacyjny, konieczna jest wizyta u lekarza orzecznika ZUS. Taki dodatek w wysokości 210 zł, można uzyskać, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Wtenczas wypłacany jest on przy emeryturze osobie, która ma mniej niż 75 lat. Po ukończeniu tego wieku dodatek pielęgnacyjny otrzymuje się z urzędu. Do 2004 r. przepisy nakładały na ZUS obowiązek wypłaty takiego zasiłku zarówno dla świadczeniobiorców, jak i członków ich rodzin. Obecnie emeryt ma swój dodatek pielęgnacyjny, a członkowie rodziny mogą ubiegać się o zasiłki pielęgnacyjne przez OPS lub Centrum Pomocy Rodzinie.
Osobie niezdolnej do złożenia wizyty u lekarza orzecznika, lekarz pierwszego kontaktu wystawia zaświadczenie. Wtenczas lekarz orzecznik lub konsultant przyjeżdża do domu emeryta i wydaje orzeczenie, które jest podstawą do przyznania dodatku pielęgnacyjnego.
Spotkanie w Klubie Seniora było też okazją do konsultacji z pracownikiem socjalnym, a także rzecznikiem praw konsumentów, który w szczególności przestrzegał przed udziałem w różnego rodzaju prezentacjach i pokazach. Ofiarami nieuczciwości organizatorów takich spotkań najczęściej padają osoby starsze. Obowiązki gospodarza „Dnia Seniora” pełniła przewodnicząca ZR PZERII w Raciborzu Krystyna Loch.
(ewa)