Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Upamiętnili wybitnego nauczyciela

W Rogowie powstało miejsce pamięci z rzeźbą Antona Onderki i pamiątkową tablicą. Wydany został również reprint oryginału „Elementarza polsko-niemieckiego”.

Upamiętnili wybitnego nauczyciela

17 listopada w murach rogowskiej Szkoły Podstawowej odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby przedstawiającej Antona Onderkę. Rzeźbę wykonał artysta Józef Burszyk – popularyzator życia i działalności Antona Onderki i jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia. - Dostrzeganie tej najmniejszej lokalnej historii jest ogromnym darem dojrzałości. Tutaj się to udało. Uczniowie zaczęli sprawdzać swoją historię, pytać dziadków, czy aby na pewno w Bełsznicy była szkoła (obecnie dzieci z Bełsznicy uczą się w Rogowie – przyp. red.), a w niej pewien nauczyciel - mówiła podczas uroczystości Ilona Kisiel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie. Symbolicznego przecięcia wstęgi odsłaniającej rzeźbę Onderki dokonał Henryk Goik, profesor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach.

Anton Onderka w 1845 r. zasłyną jako twórca kompleksowego elementarza polsko-niemieckiego, zawierającego alfabet, zgłoskowanie, naukę moralności, poruszał tematy przyrodnicze i społeczne oraz wyjaśniał podstawy matematyki. Po odsłonięciu rzeźby odbyło się mniej formalne spotkanie promujące wydanie reprintu elementarza. Anton Onderka wierzył, że podstawą dobrego wykształcenia jest umiejętność zrozumienia tekstu niemieckiego (niemiecki był językiem urzędowym), dlatego tak ważne dla niego było nauczanie języka polskiego (ojczystego). Uważał, że bez porządnego nauczenia się języka ojczystego nie na mowy o nauczeniu się języka państwowego. Sam w przedmowach do poszczególnych wydań zwracał uwagę na zaniedbania w nauce języka ojczystego, które były jedną z przyczyn złego stanu oświaty. Elementarz był podręcznikiem o dużej wartości intelektualnej, o czym świadczy kilkakrotne wznowienie druku. Zawierał katechizm, powiastki i przysłowia. Podczas spotkania miał miejsce m.in. koncert zespołu „Bełszniczanki”, wykład Bartłomieja Gapińskiego oraz recytacje fragmentów elementarza.

Reprint elementarza został wydany w ramach projektu „Wznawiając materialne świadectwo tożsamości narodowej Antoniego Onderki”, realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Gorzycach i Szkołę Podstawową w Rogowie. Przedsięwzięcie obejmowało również lekcje w rogowskiej podstawówce o życiu i twórczości Antona Onderki, warsztaty rzeźbiarskie w bełsznickiej pracowni artysty Józefa Burszyka oraz konkurs na okładkę elementarza, który wygrała Karolina Lazar. 

Anton Onderka urodził się w 1815 r. w Pawłowie. Stamtąd po zakończeniu szkoły wyjechał do Głogówka, gdzie studiował w Seminarium Nauczycielskim. Po kilku latach nauczania w różnych placówkach oświatowych, w 1840 r. został rektorem w bełsznickiej szkole. Dziesięć lat później całkowicie zrezygnował z nauczania, przeprowadził się do Rudyszwałdu, gdzie do końca życia pracował jako referent biurowy. Zmarł w 1866 r.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].