Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na dziś: Sprawdź jakie właściwości ma skrobia

Zobacz jak wspólnie zrobić trzy proste eksperymenty i świetnie się przy tym bawić!

EKSPERYMENT 1: zrób swój własny klej

Każdy z nas zapewne ma klej w swoim domu. Przydaje się on nie tylko do zadań plastycznych, ale ma także zastosowanie w życiu codziennym. Na pytanie, skąd możemy wziąć klej, większość odpowie, że można go kupić w sklepie papierniczym. To prawda, ale klej można także zrobić samemu w domu. Jak? Wystarczy wykonać prosty eksperyment.

Potrzebujemy:

  • skrobię (mąka kukurydziana lub ziemniaczana)
  • wodę
  • kwasek cytrynowy
  • wagę kuchenną
  • dzbanek ze skalą pomiarową
  • mały rondelek
  • kuchenkę

UWAGA: Dzieci powinny wykonywać ten eksperyment z osobą dorosłą

ZACZYNAMY !

1. Najpierw przy użyciu wagi kuchennej odmierzcie 10 g skrobi.

2. Odważoną ilość skrobi wsypcie do rondelka i dodajcie do niego 50 ml wody. Całość starannie zamieszajcie, tak aby nie powstały grudki. Teraz niech osoba dorosła umieści rondelek na kuchence i podgrzeje roztwór na małym ogniu, cały czas mieszając zawartość.

3. Gdy mieszanina zacznie wrzeć, a potem gęstnieć, osoba dorosła może zdjąć rondelek z kuchenki.

4. Pozostawcie mieszaninę do wystygnięcia.

Brawo! Domowy klej gotowy.                                                                                         

 

EKSPERYMENT 2: poszukiwanie skrobi

Głównym składnikiem kleju w naszym eksperymencie jest skrobia. Substancje tę można znaleźć w różnych roślinach. Ale jak sprawdzić, które rośliny ją zawierają, a które nie? Znamy łatwy sposób, by to sprawdzić.

Potrzebujemy:

  • 2-3 owoce lub warzywa (np. jabłko, ziemniak, cytryna, ogórek)
  • sypkie produkty spożywcze pochodzenia roślinnego (np. ryż, kasza, mąka)
  • roztwór z jodyny lub roztwór z płynu Lugola (do kupienia w aptece)

ZACZYNAMY!

1. Owoce i warzywa przekrójcie na pół i ułóżcie na stole lub tacy. Produkty sypkie umieście w małych miseczkach lub usypcie z nich kopczyki.

2. Za pomocą butelki z zakraplaczem lub pipetki na każdym produkcie umieśćcie kilka kropli płynu Lugola. Obserwujcie, jak zmienia się jego kolor w kontakcie z produktami. 

Jeżeli płyn zmienia swój kolor z jasnobrązowego na ciemnogranatowy lub czarny, to produkt zawiera skrobię.

Brawo! Teraz już wiecie, gdzie znaleźć skrobię.

 

EKSPERYMENT 3: wytwarzanie skrobi

Jak wykazał poprzedni eksperyment, jednym z produktów, który zawiera skrobię jest ziemniak. Jesteście ciekawi, jak wytworzyć z niego skrobię? Przeprowadźmy krótkie doświadczenie.

Potrzebujemy:

  • 4 średniej wielkości ziemniaki
  • lnianą ściereczkę do naczyń
  • 2 średniej wielkości miski (najlepiej plastikowe)
  • tarkę kuchenną
  • łyżkę
  • naczynie żaroodporne
  • dzbanek ze skalą pomiarową
  • wodę
  • piekarnik

UWAGA: Dzieci powinny wykonywać ten eksperyment z osobą dorosłą

ZACZYNAMY!

1. Zetrzyjcie ziemniaki na tarce i przełóżcie do miski.

2. Dodajcie do nich 300 ml wody i wymieszajcie.

3. Weźcie drugą miskę i rozciągnijcie nad nią lnianą ściereczkę. Następnie wylejcie na nią mieszaninę startych ziemniaków i wody.

4.Gdy większość wody przesiąknie przez ściereczkę, odciśnijcie pozostałą jej część. Następnie pulpę ziemniaczaną włóżcie do osobnej miski i dolejcie do niej trochę wody. Wymieszajcie i powtórzcie czynność z odciskaniem przez ściereczkę nad miską. Zauważycie, że ma dnie miski pojawił się biały osad. Ostrożnie odlejcie wodę z miski, tak aby osad pozostał na dnie.

5. Biały osad wybierzcie łyżką z miski, przełóżcie do żaroodpornego naczynia i włóżcie do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Pieczcie przez 20 minut.

 

Brawo! To, co zostało, to czysta skrobia ziemniaczana!

Już wkrótce kolejne eksperymenty. Do zobaczenia!

Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych, atrakcyjnych warsztatów. Dzieci – pod okiem wykwalifikowanych edukatorów – przeprowadzają proste eksperymenty badawcze. Interaktywne, praktyczne zajęcia mają zachęcać dzieci do samodzielnego myślenia: zadawania pytań i stawiania hipotez, poszukiwania odpowiedzi, prowadzenia obserwacji, analizy zjawisk i wyciągania wniosków. W konsekwencji uczniowie mają możliwość poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium. W ramach polskiej odsłony projektu, realizowanej od 2016 r., w warsztatach wzięło już udział 1300 dzieci. W Raciborzu w zajęciach „Świat Młodych Badaczy” weźmie udział ponad 800 dzieci z kilkunastu szkół podstawowych.

Więcej o projekcie „Świat Młodych Badaczy” na stronie www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl

 

Materiał zewnętrzny