Upadłość konsumencka – szansa na nowy początek
Życie we współczesnym świecie wymaga zaciągania wielu rozmaitych zobowiązań. Za każde z nich należy jednak płacić. Problem w tym, że sytuacja finansowa danego człowieka potrafi być dynamiczna, a co za tym idzie, może się tak zdarzyć, że nie będzie on miał z czego regulować swoich zobowiązań. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy jest sposób, aby wyjść ze spirali zadłużenia?
Utrata płynności finansowej to zawsze poważny problem
Problemy zaczynają się wówczas, gdy zadłużenie danej osoby jest wyższe od jej dochodów. Taką sytuację określa się mianem utraty płynności finansowej. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, bowiem w dalszej perspektywie skutkuje ono wyczerpaniem wszystkich oszczędności. Z kolei nieopłacone rachunki prędzej czy później spowodują postępowanie egzekucyjne zainicjowane przez wierzyciela. Może ono wiązać się z dodatkowymi kosztami, którymi obciążony zostanie dłużnik, jednakże jest to ściśle uzależnione od tego na jakim etapie dochodzenie wierzytelności zostanie zakończone.
Upadłość konsumencka lekarstwem na utratę płynności finansowej
Wychodząc naprzeciw tego typu problemom, do polskiego systemu prawnego wprowadzono instytucję upadłości konsumenckiej. Ma ona na celu umożliwić osobom przesadnie zadłużonym rozpoczęcie nowego życia, zupełnie od początku, gdy idzie o ich sprawy finansowe. Polega ona na redukcji zadłużenia dłużnika, który stał się niewypłacalny w sposób niezawiniony. W tym celu konieczne jest jednak postępowanie sądowe. Inicjuje je wniosek dłużnika. Co ważne, w myśl przepisów, ogłoszenie upadłości konsumenckiej możliwe jest raz na 10 lat. Jego efektem jest licytacja majątku dłużnika i zaspokojenie wierzycieli z kwot, które zostały uzyskane w wyniku sprzedaży poszczególnych składników. Jeżeli okaże się, że suma ta nie jest wystarczająca, wówczas sąd określi plan spłaty.
Czy warto ogłaszać upadłość konsumencką?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda sytuacja jest bowiem zupełnie inna, stąd też trudno zaproponować modelowe dla wszystkich rozwiązanie. W sytuacjach szczególnie zawiłych może się przydać kancelaria prawna. Prawnik zawsze bowiem jest w stanie dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty i wskazać ewentualne zagrożenia. Zdaniem eksperta z AIF Kancelaria Upadłość konsumencka jest dużą szansą. Pozwala ona bowiem rozwiązać problem nadmiernego zadłużenia. Należy jednak zauważyć, że zawsze najlepszym wyjściem z sytuacji jest zawarcie porozumienia z wierzycielami. Warto więc każdy przypadek rozważyć indywidualnie i zastanowić się nad swoimi możliwościami spłacenia należności.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pociąga za sobą niezwykle poważne skutki prawne. Otóż jego następstwem staje się licytacja majątku dłużnika mająca na celu zaspokojenie wierzycieli. W związku z tym nie należy składać wniosku o upadłość pochopnie, albowiem w wielu przypadkach można dojść do porozumienia, co pozwala zachować znaczną część majątku.
(as)
Materiał zewnętrzny