Gmina wydzierżawi mieszkańcom kotły
15 listopada odbyło się spotkanie włodarzy gminy z mieszkańcami, na którym zostały omówione detale programu wymian źródeł ciepła w budynkach indywidualnych.
Pytania mieszkańców
Jak wyjaśniał na spotkaniu z mieszkańcami zastępca wójta Piotr Galus, podstawą do otrzymania jakiejkolwiek dotacji będzie złożenie przez marklowiczan wniosków o dofinansowanie. Wniosek będzie mógł złożyć jedynie właściciel nieruchomości. - Nabór wniosków zostanie ogłoszony na początku 2018 r. Później nastąpi ich weryfikacja. A realizacja programu mniej więcej w końcówce pierwszego półrocza - mówił Galus.
Mieszkańców w szczególności interesowały szczegóły programu przy wymianie starych kopciuchów na nowe piece opalane węglem lub peletem. Jak wyjaśnił Galus, przed ogłoszeniem przetargu gmina z każdym wnioskodawcą zawrze umowę wstępną. Jest to w pewnym stopniu zabezpieczenie gminy, gdyby np. któryś z mieszkańców się rozmyślił. Po upływie 10 lat dzierżawy mieszkaniec będzie mógł oddać kocioł lub wykupić od gminy za symboliczną kwotę. Marklowiczan ciekawiło również jaki producent dostarczy im urządzenie. - Po to będzie robiona specyfikacja kotła w przetargu, żeby wybrać urządzenie naprawdę dobre. Nie zależy nam na „chińczyku”, ale w tym momencie nie możemy podać producenta kotła. Wszystko wyjdzie z przetargu. Zależy nam również na takim dostawcy, który zaoferuje długi okres gwarancyjny – wyjaśnił Galus. Podkreślił, że gmina chce, aby gwarancja trwała 3 lub 4 lata.
Premia za ekologię
Wójt Chrószcz poinformował również mieszkańców o funkcjonującej w gminie od 3 lat tzw. premii (uldze podatkowej). Polega ona na możliwości obniżenia podatku od powierzchni mieszkalnej, do zaledwie 1 grosza za m2. Dotyczy to budynków, w których dotychczas zainstalowano ekologiczne źródła ogrzewania, na które nie pobrano dotacji z budżetu gminy.
Ludzie
Wójt gminy Marklowice
Takie dotacje to fajna sprawa. Ja z takiej skorzystałem w innym mieście i teraz cieszę z kotła na pellet. Jakbyś ktoś zastanawiał się nad wyborem takiego kotła to polecam firme KOSTRZEWA i sklep www.wojciechowski.co.pl :)
Lepiej byłoby przeznaczyć te środki na ciepłownię i wszystkich obowiązkowo podłączyć (też na raty)
A co będzie jak ktoś np. po 5 latach będzie chciał przejść na gaz,pompę ciepła,pec albo olej?
Dalej będzie musiał palić w 5 klasowym kopciuchu?
Jak dla mnie jest to przywiązywanie ludzi do węgla na co najmniej 10lat
http://czysteogrzewanie.pl/2016/09/szatan-w-piatej-klasie/