Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak pomóc osobom zatrutym tlenkiem węgla

O zagrożeniach, jakie niesie zatrucie tlenkiem węgla czyli czadem mówił na wykładzie Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu st. sekc. Jan Hopko.

Jak pomóc osobom zatrutym tlenkiem węgla
Aby przestrzec słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku rpzed zabójczym czadem, prezes Czesława Kordyaczny zaprosiła na wykład specjalistę, st. sekc. Jana Hopkę z raciborskiej straży pożarnej.

Ten bardzo toksyczny gaz jest bezbarwny i bezwonny, stwarza więc poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Dlatego często nazywany jest cichym zabójcą. Gaz ten powstaje wyniku niecałkowitego spalania różnych paliw. – W normalnych warunkach, gdy występuje w wysokim stężeniu wystarczy kilka oddechów, aby stracić przytomność – ostrzegał specjalista.

Niepokojące objawy spowodowane tlenkiem węgla, to: duszności, zawroty głowy, wymioty, osłabienie i przyspieszony rytm serca.

Aby udzielić pomocy osobie zatrutej czadem należy przede wszystkim zachować trzeźwy umysł i zapanować nad własną paniką. Koniecznie trzeba zapewnić dopływ czystego, świeżego powietrza poprzez otwarcie okien i drzwi, wynieść osobę w bezpieczne miejsce, powiadomić służby ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarną, a w sytuacji kiedy poszkodowana osoba nie oddycha przeprowadzić resuscytację, a więc masaż serca i sztuczne oddychanie.

Strażak zachęcał do zakupu czujników, ale też szczegółowego czytania instrukcji ich użytkowania. Ponieważ zdarzają się wezwania do budynków, w których zadziałały czujniki czadu. Przy czym okazuje się, że sygnał dźwiękowy wywołany został nie ulatniającym się tlenkiem węgla, ale rozładowującą się baterią urządzenia.

(ewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].