Rybnik ogrzewany ciepłem z elektrowni? To jest możliwe
W poniedziałek, 18 grudnia w Urzędzie Miasta Rybnika podpisane zostało porozumienie dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania Rybnika w ciepło systemowe.
Dokument o współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania Rybnika w ciepło systemowe sygnowali przedstawiciele firm: PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A., PGE Energia Ciepła S.A., Polska Grupa Górnicza sp. z o.o. oraz Miasta Rybnik.
Ze strony PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. porozumienie podpisali: Marek Rusakiewicz – Prezes Zarządu oraz Paweł Szczeszek – Zastępca Prezesa Zarządu. PGE Energia Ciepła S.A. reprezentowali: Wojciech Dąbrowski – Prezes Zarządu i Andrzej Modzelewski – Członek Zarządu, a Polską Grupę Górniczą sp. z o.o.: Jacek Długosz – Pełnomocnik Zarządu, Dyrektor Oddziału Zakład Elektrociepłownie i Jerzy Wałach – Pełnomocnik Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych Oddziału Zakład Elektrociepłownie. W imieniu Miasta dokument sygnował prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Sygnatariusze porozumienia zadeklarowali, że zarówno indywidualnie, jak i we wzajemnej współpracy, dążyć będą do realizacji projektu polegającego na: przebudowie Elektrowni w Rybniku, w sposób umożliwiający produkcję ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej, w sposób adekwatny do potrzeb miejskiego systemu ciepłowniczego, połączeniu miejskiego systemu ciepłowniczego z Elektrownią w Rybniku oraz przeprowadzeniu w możliwie krótkim terminie niezbędnych analiz w tym zakresie.
Podstawowym celem przyświecającym zawartemu porozumieniu jest zapewnienie od 1 września 2022 roku nieprzerwanej dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła.
– Podpisane porozumienie to wstępny, ale ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, pozwalającej w przyszłości ogrzewać Rybnik ciepłem z rybnickiej elektrowni – mówi prezydent Rybnik Piotr Kuczera. Deklarowana współpraca jest idealnym rozwiązaniem dla Rybnika – producentem węgla w regionie jest Polska Grupa Górnicza, właścicielem sieci ciepłowniczej w Rybniku – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika, a rybnicka Elektrownia, producent energii, została zaś przejęta przez Polską Grupę Energetyczną. Wszystkie trzy podmioty to spółki skarbu państwa. Miasto również jest gotowe do współpracy. W granicach przewidzianych prawem i w ramach realizacji swoich kompetencji, będziemy wspierać działania pozostałych stron. Myślę tutaj o pomocy przy pozyskiwaniu stosownych uzgodnień, decyzji i pozwoleń, wspieraniu działań przedsiębiorstw zmierzających do likwidacji niskiej emisji poprzez przyłączenie budynków do systemu ciepłowniczego czy wspieraniu starań o uzyskanie dofinansowania w ramach programów pomocowych – dodaje prezydent. W najbliższych dniach powołana zostanie grupa robocza dla sprawnej realizacji zapisów podpisanego
Porozumienia. Najważniejsze ustalenia podpisanej deklaracji:
• PGE EC zobowiązało się do podjęcia niezbędnych prac, mających na celu realizację projektu budowy członu ciepłowniczego zasilanego z wyposażonych w układy ciepłownicze dwóch bloków energetycznych w Elektrowni w Rybniku. Harmonogram realizacji projektu powinien zostać przedstawiony do 15.03.2018 r.
• PGNiG TERMIKA EP zadeklarowało wolę realizacji projektu dostosowania miejskiego systemu ciepłowniczego do zmiany kierunku zasilenia oraz budowy rurociągu łączącego MSC z obiektami w Elektrowni w Rybniku.
• PGNiG TERMIKA EP oraz PGG podejmą wspólnie kroki w celu rozwiązania problemu ciągłości dostawy ciepła do KWK ROW Ruch Chwałowice oraz dzielnicy Chwałowice od 01.09.2022 r.
Ludzie
Prezydent Rybnika
https://sport.nowiny.pl/122675-co-pokona-smoga-wodzislawskiego.html
No i proszę przepowiedziano to ponad rok temu. Natomiast Wodzisław nie podejmuje żadnych działań dla walki o ciepło związanej z Ciepłownią KWK 1 Maja!
Dlaczego pan Senator Adam Gawęda z Prawa i Sprawiedliwości w podobny sposób nie doprowadzi do wykorzystania mocy i ciepła systemowego Ciepłowni KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim? Wilchwy, Mszana, Skrzyszów, Krosztoszowice i Wodzisław Centrum mogą być ogrzewane ciepłem z EC 1 Maja.
op przypomnij kto obiecał łupkowe eldorado ;p rudy, a potem spierd....
Ale na teraz to w Rybniku jest większy syf, WodzisławianinieWWW. Jak będą efekty działań tej grupy roboczej, to możesz wtedy Rybnik chwalić, bo takie grupy robocze to teraz powstają na pęczki tyle tylko że guano wynika z ich działalności. No ale u sąsiada trawa zawsze bardziej zielona, nie? Zawsze można się przeprowadzić ;)
ale przynajmniej ktoś coś robi,ktoś myśli
cała Polska miala być ogrzewana gazem z łupkow i nic Tak samo Rybnik bedzie ogrzewany przez elektrownie Za 10 lat ci sami ludzie znowu się spotkają i stwierdzą że jednak nic z tego nie wyszło
Brawo Rybnik
Wodzisław o takim rozwiązaniu może tylko pomarzyć,my i nasze dzieci dalej będziemy żyć w smogu.
a podpisali porozumienie odnośnie rozbudowy sieci ciepłowniczej ?