Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święta bez prezentów? Na Ukrainie to nic dziwnego

Podczas gdy w Polsce 6 stycznia katolicy obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną Świętem Trzech Króli, nasi wschodni sąsiedzi przygotowują się do Wigilii. Pewne obrzędy nie różnią się od polskich, a inne są całkowicie różne.

Święta bez prezentów? Na Ukrainie to nic dziwnego

Kiedy zasiada się do wigilijnego stołu?

– Do wieczerzy, zgodnie z tradycją powinno się zasiąść dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Po jej wypatrzeniu głowa rodziny rozpoczyna modlitwę. W regionie, z którego pochodzę, nie ma tradycji łamania się opłatkiem. Składamy sobie życzenia i zasiadam do wieczerzy. Kolację spożywamy w blasku świec i choinki, aby podkreślić świąteczny klimat. Ciekawe jest również to, że w pokoju, w którym je się wieczerzę, wszędzie jest słoma. Nawet pod stołem.

W Polsce po skończonej kolacji dzieci pod choinką szukają prezentów. A jak to wygląda w pana ojczyźnie?

– Takiej tradycji na Ukrainie nie ma. Dzieci otrzymują podarki na Mikołaja i Nowy Rok. Chociaż muszę przyznać, że z biegiem lat zmienia się to. Są już na Ukrainie domy, gdzie podczas Wigilii znajdziemy prezenty. Natomiast pamiętam inne tradycje. W moich stronach po skończonej kolacji dzieci siadały pod stół i udawały różne zwierzęta, np. kury, gęsi czy kaczki. Miało to być dobrą wróżbą na pomnażanie tych zwierząt. Kolejna tradycja dotyczy panien i kawalerów. Po kolacji związywało się łyżki i robiło się z nich takie jakby przeszkadzajki. Kawalerowie i panny wychodzili na próg domu i hałasowali łyżkami. Mówiło się, że z tej strony, z której pies zaszczeka, będzie pochodziła ta druga połówka.

Słyszałam, że kolędowanie jest ważnym punktem Świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie. To prawda?

– Tak. Okres bożonarodzeniowy to czas, gdy naturalne stają się dla Ukraińców odwiedziny ich domów przez kolędników. Liczne grupy kolędnicze ze śpiewem na ustach odwiedzają domostwa i składają życzenia gospodarzom. W zamian kolędnicy otrzymują słodkości i wyruszają w dalszą drogę, śpiewając ukraińskie kolędy. Orszak kolędników składa się zawsze z „Kozy”, „Pastucha”, „Cygana”, „Żyda”, „Lekarza”, „Żołnierza” i „Śmierci”. Odwiedzają domy przez trzy dni. Ale kolędują nie tylko oni. Ukraina jest bardzo muzycznym krajem. Dlatego kolędy śpiewają wszyscy bez względu na wiek. Po wieczerzy domownicy wychodzą z domów i odwiedzają się nawzajem, przy okazji śpiewając. Kolędowanie jest piękną ukraińską tradycją, która nie zanika. A wręcz odradza się coraz bardziej.

Rozmawiała Justyna Koniszewska

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].