Powstańcy z I LO świętowali 95-lecia istnienia [ZDJĘCIA]
Uroczystości związane z jubileuszem 95-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku zostały zorganizowane w piątek, 22 grudnia 2017 roku.
Mszą św. w rybnickiej bazylice rozpoczęły się o godz. 9:00 obchody jubileuszu 95-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich. Wraz z innymi księżmi – absolwentami i katechetami koncelebrował ją Jego Ekscelencja Arcybiskup Damian Zimoń, który poprzedniego dnia obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa.
Kazanie wygłosił nasz absolwent, ks. dr Bartłomiej Kuźnik, akcentując wartość nauczania ogólnego i rolę nauczycieli w procesie formowania człowieka, orientowania się w świecie wartości. Ksiądz Arcybiskup we wzruszających słowach odniósł się do czasów swojej młodości spędzonych w liceum oraz zaapelował do współczesnej młodzieży o zachowanie wiary i tradycji tej szkoły, a na koniec udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.
W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczysta akademia jubileuszowa z udziałem Ks. Arcybiskupa oraz przedstawicieli władz m.in. Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Janika, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorza Wolnika i Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery – także absolwentów I LO.
Wśród ważnych osobistości byli także obecni Dariusz Domański – Śląski Wicekurator Oświaty wraz z Panią Alicją Bartkowiak – Dyrektor Delegatury Kuratorium w Rybniku, Zastępca Prezydenta Miasta Wojciech Świerkosz, Przewodniczący Rady Miasta Jan Mura.
Przybyła też delegacja Uniwersytetu Śląskiego z Jego Magnificencją Rektorem prof. dr. hab. Andrzejem Kowalczykiem, byłym rektorem prof. dr. hab. Tadeuszem Sławkiem i prof. dr. hab. Dariuszem Pawelcem, dyrektorem Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – absolwentem Powstańców.
Sztandar szkoły został udekorowany Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego przez Grzegorza Wolnika oraz Jacka Świerkockiego przewodniczącego kapituły tej odznaki w sejmiku śląskim w uznaniu zasług i wysokiego prestiżu liceum w województwie, kraju i za granicą. Taką samą odznakę otrzymał dyrektor szkoły Tadeusz Chrószcz, kierujący placówką od 20 lat, który w okolicznościowym wystąpieniu podkreślał zasługi byłych i obecnych nauczycieli oraz zwrócił uwagę na dokonane w szkole zmiany i potrzeby remontowe.
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera przywołał dwa życiorysy absolwentów z 1937 roku: Alojzego Dawidowskiego, który zmarł w wyniku ran odniesionych w kampanii wrześniowej oraz Alojzego Frosa, obecnie jednego z najstarszych żyjących rybniczan, aby na przykładzie ocalałej korespondencji i wspomnień zaakcentować wpływ szkoły na życie jej absolwentów. Życzenia okolicznościowe prezydent złożył cytując słowa Wilhelma Szewczyka, autora szkolnego hymnu.