Upadłość konsumencka rolników – czy jest to w ogóle możliwe?
Od dnia 31 marca 2009 roku możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Szczegółowe regulacje w tym przedmiocie zostały zawarte w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze, która to po nowelizacji w dniu 31 grudnia 2014 roku i tym samym jej nazwa została zmieniona na Prawo upadłościowe. Czy zgodnie z regulacjami ustawowymi istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez rolników, którzy także zaciągają różnego rodzaju zobowiązania na rozwój swoich gospodarstw?
Upadłość konsumencka – co to takiego?
Zgodnie z przepisami ustawy, upadłość konsumencka to redukcja bądź umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Aby jednak było to możliwe dłużnik musi trwale utracić płynność finansową, a więc nie być w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych. Co niezwykle istotne, utrata płynności finansowej nie może być skutkiem zawinionego działania czy też rażącego niedbalstwa. Ograniczenia te wprowadzone zostały po to, by dłużnicy nie składali wniosków lekkomyślnie.
Upadłość konsumencka – kto jest konsumentem?
Definicja konsumenta została zawarta przez ustawodawcę w art. 221 Kodeksu cywilnego. Mianowicie, w myśl tego przepisu, za konsumenta uważa się osobę fizyczną, która dokonujące z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Z powyższego jednoznacznie wynika, że konsument nie może być przedsiębiorcą, przynajmniej w kontekście dokonywanej przez siebie czynności. Nie jest zatem istotne czym zawodowo zajmuje się dana osoba. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby upadłość konsumencką ogłosił rolnik. Nie mogą oni być jednak wpisani do rejestru przedsiębiorców.
Upadłość konsumencka rolników
Z powyższego jednoznacznie wynika, że upadłość konsumencka to instytucja, z której mogą korzystać również rolnicy. Jak przyznaje specjalista z Kancelarii Ptak i Wspólnicy, Rolnik musi spełnić wszystkie przesłanki określone przez ustawodawcę. Mianowicie, musi się on znajdować w stanie trwałej niewypłacalności, która nie jest efektem celowego działania lub zaniechania bądź też rażącego niedbalstwa. Postępowanie w tym przedmiocie inicjuje się złożeniem odpowiedniego wniosku w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby. W toku postępowania sąd przeprowadzi licytację poszczególnych składników majątku dłużnika, a jeżeli okaże się to niewystarczające do zaspokojenia wierzycieli, wówczas konieczne będzie sporządzenie planu spłaty. Wielu rolników, którzy zastanawiają się nad złożeniem wniosku, obawia się skomplikowanej procedury. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy prawnika.
Upadłość konsumencka jest instrumentem, który pozwala wyjść z zadłużenia. Oczywiście koszty jej przeprowadzenia nie są małe, albowiem wiążą się ze sprzedażą składników majątku dłużnika. Niemniej jednak są sytuacje, w których ogłoszenie upadłości staje się jedynym wyjściem, również dla rolników.
Materiał zewnętrzny