Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lata 70. w Raciborzu - czas na kulturę

Czy zgadniecie, który film w 1973 roku obejrzało aż 22 tysiące raciborzan? Zapraszamy do pasjonującej podróży po dziejach Raciborza. Tym razem opisujemy historie z lat 70. XX wieku.

Rekordowy film

Od 30 października do 11 listopada 1973 roku 22 tysiące raciborzan przychodzi do kina „Bałtyk” żeby zobaczyć film Władysława Ślesickiego „W pustyni i w puszczy”. Ze względu na niesłabnące zainteresowanie kinomanów, kierownik kina Stanisław Błaszkiewicz obiecuje wznowienie emisji filmu od stycznia 1974 roku.

Ogrodowa rozbrzmiewa muzyką

Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w fundamenty wznoszonej przy ul. Ogrodowej (na miejscu rozebranego w latach 60. kościoła ewangelickiego) szkoły muzycznej odbywa się 13 lipca 1973 roku. Choć już na początku lat 50. powstaje Społeczne Ognisko Muzyczne, dopiero we wrześniu 1961 roku na jego bazie utworzona zostaje Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w budynku przy ul. Drzymały 1. Otwarcie nowego gmachu szkoły odbywa się w lipcu 1978 roku, a we wrześniu uczniowie zaczynają w niej naukę, która odbywa się w dwóch oddziałach: dziecięcym i młodzieżowym. Najlepsi z nich zasilają składy zespołów kameralnych i chóralnych oraz orkiestry szkolnej. W roku 1980 szkoła otrzymuje organy koncertowe, które umieszczone zostają w sali koncertowej liczącej 341 miejsc siedzących. 23 listopada 2001 roku placówka otrzymuje imię Stanisława Moniuszki. Jej dyrektorami są kolejno: Franciszek Chanik, Albert Nawrot, Jerzy Marchwica, Henryk Klaja, Zdzisław Szarata, Jadwiga Baron, Katarzyna Nawrat i Piotr Pisarczyk.

Deptak, którego zazdrości nam okolica

Pierwszy w Raciborzu śródmiejski deptak ma być nie tylko wizytówką miasta, ale też spełniać funkcje centrum handlowego, kulturalnego i gastronomicznego. Żeby przejezdną wówczas ulicę Długą przekształcić do tego celu, trzeba najpierw zaadaptować partery budynków mieszkalnych po jej nieparzystej stronie. Chociaż otwarcie ulicy Długiej po przebudowie przewidziane jest na 22 lipca 1979 roku, to przeciągające się prace sprawiają, że uroczystość zostaje przełożona na listopad tego samego roku. Wstęgę przecinają prezydent Czesław Wala i pani architekt Spakowska-Wróbel. Obok niej stoi I sekretarz PZPR Jan Osuchowski, a w tle przedstawiciel wykonawcy przebudowy Jan Lorenc. W latach 80. ulica Długa staje się miejscem, które odwiedzają nie tylko raciborzanie, ale i mieszkańcy całego regionu. Przyciągają ich ciekawe wystawy w BWA, antyki z DESY, niecodzienne kolekcje Domu Mody „Elegancja”, czy wreszcie wyszukane smaki pierwszej w mieście Winiarni. Deptak tętni życiem i jest wizytówką Raciborza aż do lat 90.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pamiętliwy (83.26. * .123) 30.12.2017 22:06

Tak, instrumenty w wolnej sprzedaży... A za możliwość zakupu trzeba było dać porządną łapówkę.