Lata 70. w Raciborzu - czas na kulturę
Czy zgadniecie, który film w 1973 roku obejrzało aż 22 tysiące raciborzan? Zapraszamy do pasjonującej podróży po dziejach Raciborza. Tym razem opisujemy historie z lat 70. XX wieku.
Świeckie chrzciny
Ceremonii nadania imion w czerwcu 1970 roku przygląda się wiele osób, bo to pierwsza taka uroczystość zorganizowana w raciborskim Pałacu Ślubów. W obecności kierownika USC Adama Krawczyka, rodzice i honorowi opiekunowie składają ślubowanie, w którym przyrzekają, że dołożą wszelkich starań, by dzieci wychować na wzorowych obywateli PRL. Sekretarz Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Józef Jadczyszyn wygłasza z tej okazji krótkie przemówienie, a reporter lokalnej prasy robi pamiątkowe zdjęcia. Pierwsi raciborzanie, którym nadaje się uroczyście imiona to bliźniacy: Stanisław Jerzy i Jarosław Jerzy Biernatowie. Kolejną mieszkanką Raciborza, która otrzymuje z rąk kierownika USC pamiątkowy dokument o nadaniu imienia jest Blanka Maria Sławik. Dziewczynce towarzyszą rodzice i delegacja z ZEW, czyli zakładu pracy jej mamy Krystyny, w składzie: Klara Kołodziejczyk, Renata Chrobok i Józef Teodorowicz, która przynosi ze sobą kwiaty dla mamy i prezent dla córeczki.
Galeria sztuki współczesnej
Dziś wielu raciborzanom galeria kojarzy się wyłącznie z robieniem zakupów. Tymczasem już w latach 70. nasze miasto może się pochwalić galerią sztuki, w której prezentowane są wystawy najpopularniejszych polskich artystów. Gromadzą one tłumy mieszkańców wielu okolicznych miejscowości, bo BWA jest miejscem, w którym po prostu wypada bywać. Pomysłodawcą utworzenia takiej placówki w Raciborzu jest dyrektor BWA w Opolu Ignacy Paprotny. W 1974 roku delegatura BWA w naszym mieście zaczyna formalnie działać. W pierwszym roku kieruje nią Cezariusz Kotowicz – dyrektor Muzeum w Raciborzu, przy którym działała. Następnie kierownikiem placówki, która podlegała już pod Katowice, zostaje Marian Chmielecki. Od 1975 do końca 1978 roku raciborskie BWA organizuje 212 wystaw. Dziesiąta, jubileuszowa wystawa prac plastyków raciborskich organizowana wiosną 1981 roku, odbywa się już w nowej siedzibie przy ul. Długiej 13 – 15.
Katarzyna Gruchot
Tak, instrumenty w wolnej sprzedaży... A za możliwość zakupu trzeba było dać porządną łapówkę.