Zakaz handlu w niedzielę, wyższe pensje, prawo jazdy po nowemu - Sprawdzamy co zmieni się w 2018 roku
Ucieszą się urzędnicy, których pensje wzrosną. Po raz kolejny wzrośnie kwota wolna od podatku, ale znów tylko dla osób o najniższych dochodach. Wzrośnie też płaca minimalna o 100 zł brutto (70 zł na rękę).
W marcu wchodzi w życie zakaz handlu w niedzielę, a w czerwcu nowe przepisy dotyczące prawa jazdy, które dotkną szczególnie młodych kierowców. W 2018 r. czeka nas bardzo wiele zmian. Poniżej opisaliśmy 10 – naszym zdaniem – najistotniejszych zmian.
Młodzi kierowcy specjalnej troski
Po 4 czerwca przez pierwsze 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy kierowcy będą musieli poruszać się po drogach wolniej niż inni uczestnicy ruchu. W terenie zabudowanym nie będą mogli przekroczyć 50 km/h, nawet w miejscach, gdzie określone znakami limity będą wyższe. Z kolei na obszarze niezabudowanym świeżo upieczony kierowca nie pojedzie szybciej niż 80 km/h. Na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej maksymalna prędkość będzie ograniczona do 100 km/h. Przez 8 miesięcy młody kierowca będzie musiał jeździć z zielonym listkiem. Przejdzie też dwa dodatkowe, odpłatne kursy: teoretyczny dotyczący wypadków drogowych, oraz praktyczny w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, obejmujący m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. W trwającym 2 lata okresie próbnym kierowca nie będzie mógł popełnić dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (potwierdzonych mandatem lub prawomocnym wyrokiem). Jeśli popełni, okres próbny zostanie mu przedłużony o następne dwa lata, dostanie skierowanie na kurs reedukacyjny i skierowanie na badania psychologiczne. Jeśli popełni trzy wykroczenia (lub jedno przestępstwo), starosta odbierze kierowcy prawo jazdy.
Według danych policyjnych to właśnie młodzi kierowcy są najczęstszymi sprawcami drogowych wypadków.
Reedukacja i kuratela za punkty karne
Wchodzące w życie 4 czerwca zmiany w prawach jazdy dotyczyć będą również kierowców z wieloletnim stażem, którzy przekroczyli 24 punkty karne. Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie, ale kierowca zostanie skierowany na 28-godzinny kurs reedukacyjny, a nie jak obecnie, na powtórny egzamin. Co więcej, aby odzyskać uprawnienia, konieczne będzie zdobycie opinii psychologa. Jeśli kierowca spełni wymagane warunki, jego uprawnienia nie zostaną odebrane, lecz zostanie on objęty na 5 lat kuratelą starosty. Jeśli w tym czasie ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, tym razem uprawnienia zostaną cofnięte. Do ich odzyskania konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy.
Tak się pluli, że będą zwalniać, że 20 czy 200 tysięcy ludzi wyląduje na bruku przez wolne niedziele, a tu biedronka od kilku dni reklamuje, że przygotowali się na wolne niedziele, że w piątki i soboty godzinę dłużej i , że będzie nas obsługiwało 5 tysięcy nowych pracowników.. w samej biedronce :))))