Dzika przyroda w galerii rybnickiego teatru [ZDJĘCIA]
Niesamowite zdjęcia. Bieliki, myszołowy, błotniaki stawowe, czaple w obiektywie Mariana Miełka.
W środę, 10 stycznia w Galerii Sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej otwarto kolejną wystawę fotograficzną. Tym razem swoje prace prezentuje Marian Miełek, który ekspozycję ubrał w dwa cykle zdjęć „W szponach” oraz „Krajobrazy wyrzeźbione wiatrem”.
Autor urodził się w Radlinie. Od ponad trzydziestu lat jest mieszkańcem Marklowic, długoletnim pracownikiem KWK „Marcel”. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnych latach młodzieńczych, ale poświęcił się swojej pasji dopiero z chwilą przejścia na emeryturę. Artysta fotografik nagradzany i wyróżniany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych ma na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych. Jedną z kolejnych jest jego ekspozycja w TZR. Od zawsze fascynowała go przyroda, a zwłaszcza ptaki żyjące i polujące w swoim naturalnym środowisku. Stąd po cyklu „Mój święty spokój - ptaki”, pojawił się następny zatytułowany „W szponach”, który autor poświecił polskim ptakom drapieżnym. Jak sam podkreśla: „Polowanie z aparatem na drapieżniki okazało bardzo fascynującym zajęciem” co znalazło wyraz w zdjęciach prezentowanych na ekspozycji. Niewielu miało możliwość zobaczenia scen walki o przetrwanie w rzeczywistości. Większość zdjęć powstała w ostojach dzikiej przyrody na Śląsku. W okolicach Bukowa w tzn. w dolinie górnej Odry pomiędzy miastami Racibórz, a Wodzisław Śląski w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Trzeba przyznać, że prezentowane zdjęcia dokumentujące sceny ze świata przyrody robią wrażenie. Wyposażony w aparat pełno klatkowy z obiektywem 300 do 600 mm o dużej jasności autor zdjęć czekał w ukryciu na dzikie ptactwo.
Jedną z metod fotografowania ptaków, w ich naturalnym środowisku, jest metoda z podchodów stosowana głównie przez ornitologów. Inną jest metoda zasadzki wykorzystywana przez fotografów polegająca na podkarmianiu ptactwa z ukrycia. Ekspozycji towarzyszy drugi cykl autora zatytułowany „Krajobrazy wyrzeźbione wiatrem”. W tym przypadku prezentowane zdjęcia są efektem pobytu fotografa na terenie ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, które smagane wiatrem od strony morza nieustannie zmieniają swój kształt, zasypując coraz większe połacie istniejących jeszcze lasów, odsłaniając jednocześnie miejsca, które pokryte były grubą warstwą piasku przez ostatnie stulecia. Zdjęcia znakomicie oddają atmosferę miejsca. Ekspozycję można oglądać do 11 lutego 2018 r.