Niechaj to narodowie wżdy postronni znają, iż raciborzanie piastowskie rodowody mają
Z inicjatywy Raciborskiego Bractwa Kurkowego zawiązał się w Raciborzu społeczny komitet, który przyjął na siebie ciężar upamiętnienia Mieszka Laskonogiego – twórcy księstwa raciborskiego, który w 1210 zajął Kraków, sięgając tym samym po władzę seniora rodu Piastów.
Oddaniu hołdu średniowiecznemu władcy ma służyć nowa aranżacja skweru przy wjeściu do parku, tuż obok zamku i szkoły „Mechanik”. Józef Pluta, hetman Raciborskiego Bractwa Kurkowego chciałby, aby nowo zaaranżowany teren stanowił wizytówkę Raciborza.
Lenk nie chce pomnika
– Nie chcielibyśmy budować w Raciborzu kolejnego pomnika – powiedział Mirosław Lenk podczas pierwszego spotkania komitetu. Zresztą wciąż nie wiadomo, czy pomnik mógłby zostać posadowiony w tym miejscu, bo to teren zalewowy. Prezydent najchętniej widziałby nowy skwer w aranżacji zbliżonej do skweru św. Notburgii na Placu Jagiełły w Raciborzu.
Nie tylko Mieszko
Grzegorz Wawoczny proponuje, aby upamiętnić nie tylko Mieszka IV Laskonogiego, ale również jego potomków z rodu Piastów, za których panowania Racibórz przeżywał swój złoty wiek. Na XIII wiek przypada okres dynamicznego rozwoju Raciborza. Będący przeorem raciborskiego konwentu dominikanów Wincenty z Kielczy stworzył w Raciborzu hymn Gaude Mater Polonia i sformułował przepowiednię o Piaście, który zjednoczy rozbite na dzielnice ziemie polskie. – W stulecie niepodległości musimy akcentować złoty wiek piastowski. Żadne inne księstwo nie miało takiego wkładu w kulturę polską, nawet wrocławskie – podkreśla historyk. Proponuje, aby całość łączyła się z bulwarami nadodrzańskimi, które można byłoby wówczas przemianować na Bulwary Władców Górnej Odry.
Zbiórka publiczna
Wkrótce ma zostać ogłoszony konkurs na zaaranżowanie skweru Mieszka, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na połowę roku. Zwycięzca, oprócz nagrody finansowej, będzie mógł liczyć na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej nowego skweru. Dopiero po jej wykonaniu zostanie ogłoszony przetarg na realizację przedsięwzięcia.W międzyczasie Raciborskie
Bractwo Kurkowe ma zorganizować zbiórkę społeczną na upamiętnienie Mieszka Laskonogiego. Trudno oczekiwać, aby tą drogą udało się zebrać pieniądze na realizację przedsięwzięcia, stąd decyzja władz Raciborza o zapłaceniu pozostałych kosztów. – I tak wydalibyśmy pieniądze, żeby coś z tym skwerem zrobić, dlatego myślę, że warto to połączyć – dodaje prezydent. Całość powinna być gotowa wiosną 2019 roku.
(żet)
Ludzie
Prawnik, wydawca, dziennikarz i pasjonat lokalnej historii
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.