Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dwie małe fasolki, a usuwają toksyny z organizmu

Proces starzenia jest powodem niedomagań, a w konsekwencji chorób, na które narażone są nasze organy wewnętrzne w tym również nerki. O tym, jak ważną rolę pełnią te narządy, aby wyprodukować mocz i pozbyć się toksycznych substancji z organizmu oraz jakie schorzenia może powodować ich niewłaściwa praca, na wykładzie Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyjaśniała dr n. med. Aleksandra Czekajło (na zdj.) – specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog.

Dwie małe fasolki, a usuwają toksyny z organizmu

Nerki, które przyrównać można do dwóch małych fasolek wytwarzają od 180 do 220 l moczu pierwotnego, z tego po przesączeniu wydalane jest jedynie 1,5 l. Ilość krwi, która przepływa przez nerki w ciągu doby to 1500 l.

Dzięki nerkom z organizmu usuwane są produkty przemiany materii oraz toksyny, a także nadmiar wody. Ponadto „dbają” o odpowiedni skład elektrolitów oraz regulują gospodarkę kwasowo–zasadową. Produkują też hormony, które odpowiadają za nasze ciśnienie tętnicze, wytwarzanie krwinek czerwonych i strukturę kości.

Jednak tak, jak inne narządy ulegają chorobom, które objawiają się: tępymi bólami, kolką nerkową, bolesnym oddawaniem moczu, częstym czy też nocnym oddawaniem moczu. Poza tym małomoczem i bezmoczem towarzyszącym konkretnym jednostkom chorobowym, wielomoczem, krwiomoczem, silnie pieniącym się moczem jak również związanymi z naszym odżywianiem obrzękami wokół oczu, rąk, kostek.

Zakażenia układu moczowego

Powodować może je obecność drobnoustrojów, głównie bakterii w drogach moczowych. Najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego objawiającym się bólem i pieczeniem w trakcie oddawania moczu, koniecznością częstego lub natychmiastowego oddania moczu, pobolewaniami w dole brzucha. Zakażenie jest poważniejsze, gdy bakterie dostaną się do nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek) i wtenczas towarzyszą mu: gorączka, dreszcze charakterystyczne dla ostrego stanu zapalnego układu moczowego o etiologii bakteryjnej.

Przyczyną zakażenia układu moczowego najczęściej, bo w ponad 90 proc. jest bakteria Escherichia coli. Pozostałe 10 proc. stanowią inne drobnoustroje i wtenczas występują dodatkowo nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych, które sprzyjają rozwojowi zakażenia spowodowanego np. utrudnionym odpływem moczu z nerki (zwykle spowodowany kamicą nerkową bądź kamicą pęcherza moczowego), u mężczyzny – chorobami prostaty, u kobiety – nieprawidłowościami w obrębie narządu rodnego, obecnością cewnika w pęcherzu moczowym, czy też poważną chorobą ogólnoustrojową np. cukrzycą. Zakażenie układu moczowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika m.in. z warunków anatomicznych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].