Szkoły zawodowe (prawie) jak na Zachodzie
W raciborskich szkołach zawodowych i technikach trwają remonty pracowni do nauki zawodów. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”.
Większość pracowni zawodowych w „Mechaniku” nie była remontowana od kilkunastu lat. Zestarzały się sale, ale też ich wyposażenie. A bez dostępu do nowoczesnego sprzętu trudno dziś wykształcić dobrych fachowców. Stąd ważna rola projektu „Nowoczesne pracownie do praktycznej nauki zawodów w Powiecie Raciborskim”, na który urzędnikom starosty udało się pozyskać 4 mln zł unijnego dofinansowania.
Klimatyzowane sale
Część pracowni w „Mechaniku” przeszła już remont. Oprócz posadzek, wykończenia ścian oraz węzłów sanitarnych, wymieniono w nich również oświetlenie, a także zamontowano klimatyzację. – Jeśli mowa o pracach budowlanych, to wszystko przebiega zgodnie z planem. Nie mamy żadnych opóźnień i kwiecień jest tym terminem, kiedy wszystkie pracownie powinny zostać odnowione – mówi Sławomir Janowski, dyrektor „Mechanika”.
Odrębną kwestią są remonty korytarzy w budynku B, gdzie zlokalizowana jest większość pracowni. Unijne wsparcie nie przewiduje ich odnowy, dlatego dyrekcja placówki prowadzi rozmowy z powiatem o sfinansowanie tego przedsięwzięcia.
Nowy sprzęt
Odnowione sale to jedno, ale w nauce zawodu najważniejsze jest ich wyposażenie. – Jeśli chcemy kształcić fachowców dobrze przygotowanych do wykonywania danego zawodu, to potrzebujemy nowoczesnego sprzętu, który będzie zbliżony do tego, co jest w zakładach pracy. Bolączką szkół zawodowych jest właśnie to, że sprzęt, którym dysponują, nie nadąża za tym, co jest w firmach. Ideą tego projektu jest umożliwienie pracy na nowoczesnym sprzęcie i z jak najlepszym oprogramowaniem, co pozwoli nauczycielom lepiej przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy – wyjaśnia S. Janowski.
Jeszcze w styczniu mają zostać ogłoszone przetargi na jego dostawę do pracowni informatycznej, automatyki oraz pracowni elektrycznej, które zostały wyremontowane jako pierwsze. – Mamy nadzieję, że powoli ten sprzęt będzie do nas dostarczany, tak że 1 września nauka przedmiotów zawodowych będzie odbywać się w nowych pracowniach i na nowym sprzęcie – mówi S. Janowski.
Krok w nowoczesność
Odnowione sale w „Mechaniku” już teraz wywierają bardzo pozytywne wrażenie. Czy po dostarczeniu nowoczesnego sprzętu „Mechanik” dorówna szkołom na Zachodzie? A może będziemy mieć w Raciborzu szkołę na jeszcze wyższym poziomie? – Myślę, że jeszcze przez długi czas nie będziemy mogli powiedzieć, że u nas jest lepiej, ale krok, który podejmujemy, niewątpliwe zbliża nas do tego, co jest na Zachodzie. Te nowoczesne pracownie pozwolą nam zmniejszyć dystans, który dzieli nas od najbardziej rozwiniętych krajów – kończy S. Janowski.
Wojtek Żołneczko