Wójt Iskała trzyma budżet na wodzy
Mieszkańcy zostaną w Nędzy, kiedy będzie im tu dobrze – mówi wójt Anna Iskała.
– Budowa oczyszczalni ścieków w Ciechowicach mocno obciąży finanse gminy. Czy mieszkańcy odczują tę inwestycję i zaciśnięcie pasa?
– Z pewnością każdy samorząd potwierdzi, że budowa kanalizacji i potrzebnej infrastruktury to jedne z bardziej kosztownych inwestycji w historii, które wymagają odpowiednich przygotowań. Cały szkopuł w tym, żeby nie rezygnować nawet z tak wymagających zadań, ale jednocześnie trzymać budżet na wodzy. Powstałe zobowiązania nie muszą od razu oznaczać problemów finansowych gminy, jednak w tak dużych inwestycjach pożyczki i kredyty są nieodzownym wsparciem. Biorąc pod uwagę dofinansowanie ze środków zewnętrznych, dużego zaciskania pasa mieszkańcy nie muszą się obawiać.
– Jest pani najbardziej doświadczonym samorządowcem w powiecie. Jak z tej perspektywy ocenia pani ostatnie zmiany w Kodeksie Wyborczym?
– Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Czas pokaże czy wprowadzone zmiany usprawnią system i wyjdą naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Wszystko sprowadza się do uczciwości.
– Co według pani można by poprawić w funkcjonowaniu samorządów?
– Myślę, że samorząd terytorialny funkcjonuje w Polsce o wiele lepiej niż było to w latach 90., co nie znaczy, że nie mógłby sprawniej. Współczesny samorząd powinien działać jak przedsiębiorstwo, gdzie nie ma petentów tylko klienci. Urząd jak firma, choć specyficzna, powinien zabiegać o dobrą z nimi współpracę. To od samorządu i pracujących w nim ludzi w dużej mierze zależy czy i jakimi sposobami ściągną do siebie nowych mieszkańców, inwestorów, nową energię, a obecni będą chcieli zostać, bo będzie im tu dobrze.
Pracę samorządu mogłaby poprawić większa odrębność względem państwa. Urząd niższego szczebla jest dziś dla niego wygodnym narzędziem do realizacji zadań publicznych, z którego może zbyt chętnie i często korzysta. I tak – lokalny samorząd wykonuje zadania, zarówno własne, jak i zlecone i to w wielu dziedzinach: finansów publicznych, edukacji, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, kultury i sportu itp. Często nie idą za tym wystarczające fundusze. Mnogość zadań może przekraczać możliwości małego urzędu, a co za tym idzie – zakłócać sprawność działania.
Warto również zwrócić większą uwagę na rolę społeczeństwa w zarządzaniu samorządem terytorialnym. Ważne, by wszyscy mieli wiedzę i świadomość tego jak funkcjonuje administracja i czuli odpowiedzialność za wspólne dobro. W końcu cel mamy ten sam.
Pytał Marcin Wajnarowski
Więcej pytań niż odpowiedzi
Zaproponowaliśmy pani wójt ten wywiad także z myślą, by dowiedzieć się czy ona, najbardziej doświadczona z samorządowców ziemi raciborskiej, planuje już co będzie robiła jesienią w czasie wyborów samorządowych. Anna Iskała mówi, że ma teraz na głowie inne, ważniejsze dla gminy sprawy, niż polityka. – My tu skupiamy się na pracy, to za wcześnie by myśleć o wyborach – twierdzi pani wójt. Byliśmy ciekawi czy zamierza ubiegać się o kolejną kadencję czy też chciałaby komuś przekazać pałeczkę w zarządzaniu gminą. Jak obiecała nam Anna Iskała czas na takie odpowiedzi przyjdzie wiosną, za 2 miesiące. Każda decyzja jaką podejmie będzie dla kogoś zaskoczeniem. Obiecujemy wrócić do interesujących nas kwestii pod koniec marca.
Redakcja
Ludzie
Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza.