Asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna – zawody poszukiwane na rynku pracy
Polski rynek pracy zmienia się dość dynamicznie, osoby wybierając swoją ścieżkę kariery mają ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony nie wiedzą czy droga, którą wybiorą będzie dla nich satysfakcjonująca, z drugiej mają obawy, czy na rynku pracy będzie zapotrzebowanie na osoby z ich wykształceniem. Najlepiej zdobywać wiedzę kompleksowo, duże możliwości daje zawód asystentki lub higienistki stomatologicznej.
Łącznik między pacjentem a lekarzem
Niezależnie od zmian na rynku pracy możemy mieć pewność, że zapotrzebowanie na te zawody będzie wzrastać. Żyjemy w czasach, w których ludzie świadomie dbają o zdrowie jamy ustnej, istotne dla nich jest nie tylko to, by zęby ich „nie bolały”, ale też miały estetyczny wygląd. Branża stomatologiczna przeżywa rozkwit, coraz prężniej rozwija się stomatologia estetyczna, ortodoncja i implantologia, w związku z tym każdy gabinet zatrudnia asystentki i higienistki stomatologiczne. Jaka jest ich rola? Asystentka stanowi bezpośrednie wsparcie zarówno dla stomatologa, jak i dla odwiedzającego gabinet pacjenta, któremu służy pomocą. Przygotowuje gabinet oraz narzędzia, czynnie uczestniczy w przeprowadzanych zabiegach stomatologicznych.
Czym różni się higienistka od asystentki?
Zakres obowiązków higienistki stomatologicznej jest szerszy niż asystentki. We współpracy z lekarzem dentystą higienistka przeprowadza wybrane zabiegi profilaktyczne i lecznicze, takie jak: lakowanie, skaling oraz piaskowanie, uczestniczy w zabiegach wykonując wraz ze stomatologiem tzw. pracę na cztery ręce. Zajmuje się również edukacją z zakresu higieny jamy ustnej. Praca ta wiąże się z bardziej samodzielnymi i odpowiedzialnymi zadaniami.
Perspektywy zawodowe
Zawody stomatologiczne stwarzają perspektywę stabilnego zatrudnienia, pozwalają również na szeroki wybór miejsca pracy. Wykwalifikowane asystentki i higienistki mogą pracować w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, a także w prywatnych poradniach i klinikach dentystycznych. Jedną z korzyści wykonywania tych zawodów są elastyczne godziny pracy. Trzeba też wspomnieć o tym, że praca w gabinecie stomatologicznym to prestiż. – Rola higienistki stomatologicznej w gabinecie stomatologicznym jest bardzo istotna, skraca czas pracy. Higienistka rozmawiając z pacjentem przekazuje ważne informacje profilaktyczne. W dzisiejszych czasach świadomość pacjentów wzrosła, każdy chce mieć piękny, biały uśmiech, z tego względu takie zabiegi jak skaling, wybielanie czy piaskowanie są bardzo pożądane w gabinetach – mówi Katarzyna Klemencka-Jończak, lekarz stomatolog i wykładowca w TEB Edukacja.
Nauka od profesjonalistów
W jaki sposób zdobyć zatem kwalifikacje, aby móc pracować w wybranym zawodzie? Sprawdzonym od lat sposobem jest kształcenie w medycznej szkole policealnej. Wybór odpowiedniej placówki pozwoli na zdobycie odpowiednich kwalifikacji. W szkołach TEB Edukacja słuchacze zdobywają fachową wiedzę, przekazywaną przez lekarzy stomatologów, a pracownie, w których odbywają się zajęcia przygotowane są na wzór profesjonalnych gabinetów stomatologicznych. Tylko w szkołach TEB Edukacja na kierunku Higienistka stomatologiczna już po roku nauki słuchacz uzyskuje dyplom w zawodzie Pomoc dentystyczna! Z tymi uprawnieniami może rozpocząć pracę w gabinecie stomatologicznym. Po kolejnym roku nauki i zdaniu egzaminu zawodowego słuchacz uzyskuje tytuł Higienistki stomatologicznej. Słuchacze w trakcie nauki mają możliwość wzięcia udziału w dodatkowych szkoleniach, po których otrzymują certyfikaty od takich partnerów jak: Colgate, GlaxoSmithKline i Instytut Oral-B i Blend-a-med. Zajęcia odbywają się w trybie dziennym lub weekendowym, czesne od 99zł/m-c. Obecnie ponad 30% asystentek i higienistek stomatologicznych w Polsce to absolwenci szkół TEB Edukacja. Sprawdź naszą ofertę w najbliższych miastach: Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski na www.teb.pl
Tekst sponsorowany