W marcu rekrutacja do przedszkoli
Zapisy dzieci do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Wodzisław Śląski na rok szkolny 2018/2019 rozpoczną się 5 marca, o godz. 8:00. Ich koniec zaplanowano na 16 marca, na godz. 15:00. Na jakich podstawach należy ubiegać się o przyjęcie? Jakie kryteria należy spełniać?
Kto bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym?
-
Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od początku roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
-
Od 1 września 2017 r. dzieci w wieku od 3 do 5 lat maja prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a dzieci w wieku 6 lat są obowiązane do rocznego przygotowania przedszkolnego.
-
Dziecko, które w 2018 r. kończy 6 lat, może na wniosek rodziców, także rozpocząć naukę w szkole podstawowej, jeżeli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2017/2018, albo posiada opinie o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
-
Do publicznych przedszkoli przyjmuje się dzieci zamieszkałe na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego:
- na podstawie pisemnej deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym samym publicznym przedszkolu, złożonej w tej placówce przez rodziców,
- na podstawie pisemnego wniosku o przyjęcie do przedszkola złożonego w placówce przez rodziców na wolne miejsca.
-
Dzieci zamieszkałe poza miastem Wodzisławiem Śląskim mogą być przyjęte do publicznych przedszkoli po zapewnieniu miejsc dla dzieci mieszkających w Wodzisławiu Śląskim.
-
Ilekroć w powyższej informacji jest mowa o rodzicach, należy przez to rozumieć również prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem (art. 14 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
Miejsce zamieszkania kandydata
Miejscem zamieszkania kandydata jest miejsce zamieszkania jego rodziców, albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy (art. 26 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zmianami).
Zasady przyjęć
-
Do publicznych przedszkoli przyjmowane są:
-
dzieci w wieku od 3 do 5 lat ( urodzone w latach 2015-2013),
-
dzieci 6-letnie (urodzone w 2012 roku) - objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego.
-
Do publicznych przedszkoli przyjmuje się na wolne miejsca dzieci zamieszkałe na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego.
-
Kandydaci zamieszkali poza terenem miasta Wodzisławia Śląskiego mogą być przyjęci do publicznych przedszkoli, jeżeli po przeprowadzeniu postepowania rekrutacyjnego miasto Wodzisław Śląski będzie nadal dysponowało wolnymi miejscami.
Postępowanie rekrutacyjne
-
Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora danego przedszkola.
-
Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wniosek rodzica.
-
We wniosku należy wskazać przedszkola uszeregowane według preferencji: od najbardziej preferowanego (pierwsze miejsce) do najmniej preferowanego (trzecie miejsce).
-
Wypełniony wniosek należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru, wskazanym na pierwszym miejscu.
-
W przypadku większej liczby kandydatów ubiegających się o przyjęcie do danego przedszkola niż liczba wolnych miejsc, postępowanie rekrutacyjne jest realizowane w dwóch etapach, z uwzględnieniem kryteriów ustawowych i samorządowych.
-
Do każdego wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty, niezbędne do potwierdzenia każdego kryterium, wskazanego przez rodzica w tym wniosku. Brak dokumentów potwierdzających dane kryterium eliminuje przyznanie punktów za to kryterium przez komisję rekrutacyjną.
I. W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria (tzw. ustawowe) wynikające z art. 131 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe:
1. wielodzietność rodziny kandydata*;
2. niepełnosprawność kandydata;
3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie**;
7. objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Powyższe kryteria mają jednakową wartość.
*wielodzietność rodziny - oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci
**samotne wychowywanie dziecka - oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).
Dokumenty potwierdzające spełnianie w/w kryteriów:
a) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
b) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1886 ze zmianami),
c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód, separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
d) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 575 ze zmianami);
Dokumenty składa się w oryginale, w formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/opiekuna prawnego.
II W drugim etapie brane są pod uwagę tzw. kryteria samorządowe w Uchwale Nr XXVIII/289/17 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, prowadzonych przez Miasto Wodzisław Śląski oraz Uchwale Nr XXIX/296/17 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXVIII/289/17 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 22 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, prowadzonych przez Miasto Wodzisław Śląski.
Kryteria |
Liczba punktów |
Dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów |
dziecko, którego rodzice lub opiekunowie prawni (w tym rodzic samotnie wychowujący lub prawny opiekun samotnie wychowujący), którzy pracują/studiują/uczą się w trybie stacjonarnym |
32 pkt |
dokument poświadczający zatrudnienie (do każdego z rodziców) zaświadczenie z uczelni zawierające informacje o stacjonarnym systemie studiów |
rodzeństwo dziecka będzie kontynuowało edukację w tym samym przedszkolu w roku szkolnym, którego dotyczy wniosek |
16 pkt |
oświadczenie na Wniosku o przyjęcie do przedszkola |
dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (z art. 7 ustawa o pomocy społecznej) |
4 pkt |
oświadczenie na Wniosku o przyjęcie do przedszkola |
dziecko uczęszczające wcześniej do Żłobka Miejskiego |
2 pkt |
zaświadczenie wydane przez żłobek |
Uwagi
-
Kopie dokumentów za zgodność z oryginałem poświadczają rodzice kandydata.
-
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub może zwrócić się do prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego o potwierdzenie tych okoliczności.
Terminy postępowania rekrutacyjnego
Lp. |
Rodzaj czynności |
Termin |
Termin postępowania uzupełniającego |
1. |
Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkoli wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. |
od 05.03.2018 r., godz. 8:00 do 16.03.2018 r., godz. 15:00 |
od 13.04.2018 r., godz. 8:00 do 19.04.2018 r., godz.15:00 |
2. |
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków i dokumentów, o których mowa w pkt 1 oraz wykonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej art. 150 ust 7 ustawy Prawo oświatowe. |
od 22.03.2018 r. do 23.03.2018 r. |
23.04.2018 r. |
3. |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym. |
do 26.03.2018 r., godz. 15:00 |
do 25.04.2018 r., godz. 15:00 |
4. |
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w postępowaniu rekrutacyjnym. |
do 30.03.2018 r., godz. 15:00 |
do 27.04.2018 r., godz. 15:00 |
5. |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w postepowaniu rekrutacyjnym. |
do 06.04. 2018 r., godz. 15:00 |
do 30.04.2018 r., godz. 15:00. |
Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2018/2019 do publicznych przedszkoli, dla których miasto Wodzisław Śląski jest organem prowadzącym jest realizowane w terminach określonych w Zarządzeniu nr OR-I.0050.35.2018 Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2018/2019 do publicznych przedszkoli, dla których miasto Wodzisław Śląski jest organem prowadzącym.
Procedura odwoławcza
Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci do przedszkola mogą:
-
wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Komisja rekrutacyjna przygotowuje i wydaje uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia złożenia przez rodzica wniosku,
-
wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
-
na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.