Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie. Zgłasza się coraz więcej kobiet
15 lutego w powiecie wodzisławskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 22 marca.
W budynku przychodni przy ul. Armii Ludowej 1 (wejście od dziedzińca budynku) w wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy rozpoczęła działalność Powiatowa Komisja Lekarska, która określi zdolność do czynnej służby wojskowej osób podlegających kwalifikacji wojskowej, zamieszkałym na terenie powiatu wodzisławskiego. Przewodzi jej lek. med. Dariusz Kołodziej.
Z członkami i obsługą komisji spotkali się starosta Ireneusz Serwotka, sekretarz miasta Wodzisławia Śl. Wojciech Mitko oraz szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku mjr Wacław Wojaczek.
Obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską dla powiatu wodzisławskiego dotyczy w tym roku ok. 840 osób. Dotyczy on:
- mężczyzn urodzonych w 1999 roku,
- mężczyzn urodzonych w latach 1994—1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osób urodzonych w latach 1997-1998, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1994—1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej,
- kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków wymagających kwalifikacji,
- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Major Wojaczek komplementował warunki lokalowe, jakie władze powiatu zapewniły dla sprawnego funkcjonowania komisji, zwłaszcza że w powiecie wodzisławskim kwalifikacja potrwa najdłużej spośród okolicznych samorządów, bo aż do 22 marca. Dla porównania w niedalekich Żorach kwalifikacja wojskowa będzie trwała tylko dziesięć dni roboczych. Starosta Ireneusz Serwotka podkreślał, że jest to już dwudziesta akcja tego rodzaju organizowana przez powiat, obchodzący w tym roku jubileusz 20-lecia działalności. Zwracał też uwagę, że w tym roku przed komisją jako pierwsi stają młodzi mieszkańcy Wodzisławia Śl. Komisji życzył owocnej i spokojnej pracy, a ojczyźnie – wielu kandydatów do służby wojskowej. Zebrani zwracali też uwagę na coraz większą liczbę kobiet zgłaszających się do wojska. Zastanawiano się więc, czy powiedzenie "Za mundurem panny sznurem" już niedługo nabierze zupełnie nowego znaczenia.