Oddajesz mało worków z plastikiem? Spodziewaj się kontroli
Wójt Mirosław Szymanek zapowiedział przeprowadzenie kontroli u mieszkańców gminy pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku oraz ochrony środowiska
Gmina patrzy na worki
Uprawnienia do kontroli daje wójtowi i upoważnionym przez niego pracownikom art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Mieszkaniec ma obowiązek wpuścić upoważnionego pracownika na kontrolę, z której sporządzany jest protokół. Mieszkaniec o kontroli będzie informowany jednak z kilkudniowym wyprzedzeniem (Mszana nie ma straży gminnej, której „wizyty” nie muszą być zapowiadane). Jeśli zostanie ujawnione wykroczenie, pracownik wezwie policję, która może ukarać właściciela mandatem w wysokości do 500 złotych. W przypadku braku zgody na przyjęcie mandatu sprawa trafi do sądu, który może zasądzić karę grzywny do 5 tysięcy złotych. Próbki popiołu pobierane będą zapewne w ostateczności. Przeprowadzenie ekspertyzy laboratoryjnej wiąże się bowiem z kosztami. Kontrole mają być prowadzone na sygnał od mieszkańców, a także wyrywkowo. - Firmy komunalne przedstawiają nam raporty dotyczące odbioru śmieci. Wiemy, ile dany mieszkaniec oddaje np. worków z odpadami segregowanymi. Często jest tak, że osoby, które mają ogrzewanie gazowe, oddają więcej worków z odpadami segregowanymi, niż osoby, które mają stare kotły – mówi wójt. I takie sytuacje mogą być wskazaniem do kontroli.
Jak wypadły kontrole u urzędników?
Do 8 lutego skontrolowane zostały posesje około 30 pracowników UG i jednostek podległych. Jak powiedziała nam Dorota Rajszys, kierownik referatu gospodarki komunalnej i funduszy zewnętrznych w UG, do tej pory nie wykryto żadnych nieprawidłowości na posesjach urzędników.
Dotacja nie dla każdego
169 wniosków na wymianę pieców złożono w dniach 22-23 stycznia w UG Mszana. W naborze mogli wziąć udział ci mieszkańcy, którzy chcą wymienić przestarzałe źródło ciepła w tym roku i otrzymać na to zadanie dotację. Dofinansowanie może uzyskać w tym roku 90 mieszkańców (wg kolejności wpływu wniosku do urzędu). Pozostali trafią na listę rezerwową. Jeśli nie otrzymają dotacji w tym roku, mogą znów złożyć wniosek w przyszłym. Wśród 90 zakwalifikowanych wniosków 35 dotyczy wymiany na piec gazowy, 46 - na piec węglowy 5. klasy i 9 na pelet.
(art)
ekolodzy kontra flejtuchy chyba wiem do kogo zaliczyć wójta Masz rację Bernardo
Czyli ludzie, dbający o to, aby nie znosić do domów chorej ilości plastikowych opakowań (prawdziwi ekolodzy) będą dostawać po du jako "główni podejrzani urawniłowki mentalnej"? Za to flejtuchy, które potrafią co miesiąc wyłożyć 8-10 worków badziewia, przed dom, mogą, za swój rozpasany konsumeryzm, dostać medale i będą stawiani za przykład? Ręce opadają. Zamiast rozpocząć solidną kampanię przeciwko głupocie, zaczyna się mnożenie głupich kampanii na wyprzódki....
Czystego powietrza z podatków nie będzie to się z Tobą zgodzę ale wole czyste powietrze niż kolejny orlik,park czy basen.
Taki już jestem.
W wodziu możesz nie płacić podatków od nieruchomości jak przejdziesz na ekologiczne żródło - zawsze coś
Maszynista co do młodych emerytów się zgadzam, można by jeszcze coś powymieniać. Ale widzę że nie rozumiesz pewnych mechanizmów. Czystego powietrza z podatków nie będzie ;)
Ja natomiast chciałbym aby w pierwszej kolejności mi nie zabierano. Zdzieranie haraczu z ludzi i dzielenie pomiędzy wybrańców nie jest rozwiązaniem. Do tego nakazy, zakazy, kary itd. Taka sterowana wolność jaką opisano w artykule.
Nikt z szanownych urzędasów nie zaproponował ulgi podatkowej (o obniżce już nawet nie piszę) od gazu i oleju tak aby każdy mógł sobie zadek w domu ogrzać nie trując siebie i sąsiadów.
Wole żeby moje podatki szły na czeste powietrze bo na zdrowiu się nie oszczędza.
Wole nie mieć orlika i wyjść na dwór niż trenować na najlepszej siłowni w takim smrodzie.Ale pojmiesz to dopiero jak będzie za późno.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Wójt oderwany od rzeczywistości jak reszta urzędników. Osoby ogrzewające domy gazem czy to olejem opałowym są z reguły bardziej zamożni niż reszta. Większe dochody wiążą się z większą konsumpcją co wiąże się z większą ilością odpadów.
Jeszcze jedno, dotacje. „Wśród 90 zakwalifikowanych wniosków... „ a stronę szybciej czytamy „..skoro gmina przekazuje dotacje, to musi mieć również wymagania w stosunku do mieszkańców. „
Dlaczego wymagania dotyczą wszystkich a nie kilku dotowanych szczęściarzy ? I co mnie najbardziej irytuje, dotacje są z naszych podatków.
A ty biedaku musisz smrodzić całą okolice bo na nic innego cię nie stać i co gorsze nawet nie pomyślisz co zrobić by być wporzadku i nie truć wszystkich wokół.
Dni takich kopciuchów jak ty są policzone,uchwałą i donosami sąsiedzi cię wykończą bo większość na szczęście woli zdrowie.
Wójt sprawdza bo sam z pewnością wymienił sobie piecyk z dotacji i uważa się za czystego. Pozbiera informacje i będzie wyciągał podczas Kampanii Wyborczej i będzie brylował. Już rozpoczęła się Kampania