Co jeszcze można wyciągnąć z monitoringu floty
Rynek monitoringu flot stale rośnie. W skali europejskiej rocznie przybywa ponad 13 procent aktywnych systemów. Konkurując o klienta, dostawcy proponują nowe funkcjonalności, lepszą infrastrukturę i łatwiejszy dostęp. Jakie korzyści niesie ze sobą monitorowanie floty?
Zgodnie z szacunkami Berg Insight, rynek systemów telematycznych osiągnie poziom 7,9 miliona do końca 2020 roku (źródło: http://www.berginsight.com/ReportPDF/Summary/bi-fmseries2017-sum.pdf). Nic dziwnego - systemy telematyczne stosowane do monitoringu pozwalają dokładnie określić lokalizację pojazdu; dostarczają także wielu innych danych na jego temat. To istotne aby mieć pod kontrolą przedmiot inwestycji i narzędzie pracy.
Bezpieczeństwo, nadzór, optymalizacja
Podstawą monitoringu GPS od początku była prewencja przed kradzieżą – cały czas jest to istotny argument. Kolejnym aspektem kontroli jest sposób wykorzystania pojazdu. Jest to to coraz istotniejsze – krążą już legendy o swoistej kreatywności pracowników, będącej po prostu kradzieżą paliwa, które stanowi jeden z najważniejszych pozycji w budżecie, np w firmach transportowych. Dane z systemu umożliwiają jednocześnie analizę stylu jazdy każdego kierowcy. Na tej podstawie można zwiększyć świadomość pracowników na temat ich wpływu na wynik finansowy firmy. W dużych przedsiębiorstwach wypracowane w ten sposób „dobre praktyki” mogą doprowadzić do realnych oszczędności, poprawy jakości świadczonych usług i konkurencyjności na rynku.
Nowe technologie, wsparcie kierowcy
Branża Vehicle Tracking (www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/) stale się rozwija, przy czym sam proces wymiany i przetwarzania danych praktycznie nie angażuje klienta. W Europie normalną praktyką staje się udostępnianie danych z systemów np. ubezpieczycielowi w celu wynegocjowania dodatkowych zniżek na składki ubezpieczeniowe. Niektóre firmy wprowadzają podobne rozwiązanie także w Polsce. Możliwości telematyki rosną, na przykład firma Vision Track rozbudowała swój system o kamery przemysłowe; możliwe jest też monitorowanie w czasie rzeczywistym sytuacji wokół samochodu. System monitoringu pojazdu może wykryć rowerzystę, ostrzec przed potencjalną kolizją i ułatwić cofanie. Dzięki takim udogodnieniom praca za kierownicą staje się bardziej komfortowa i wydajna. W sytuacjach awaryjnych, kiedy np. dochodzi do wypadków drogowych, jest to użyteczne narzędzie do dochodzenia swoich racji. Warto wspomnieć, że według statystyk wypadków w Polsce, kierowcy samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony stanowią niewiele ponad 4% ogółu – przynajmniej według danych z raportu Komendy Głównej Policji „Wypadki Drogowe w Polsce w 2016 roku”.
Monitoring floty nie ogranicza się do kontroli działań pracowników. Jego istotą jest automatyzacja i optymalizacja procesów związanych z zarządzaniem flotą, maksymalne wsparcie kierowcy oraz dbałość o szeroko pojęte bezpieczeństwo.
Materiał zewnętrzny