Niebanalny pomysł gimnazjalistów doceniony
– Naszą misją było stworzenie czegoś, co pomogłoby innym żyć lepiej – mówi trójka młodych uczniów marklowickiej klasy gimnazjalnej. Idea, którą stworzyli, została doceniona w projekcie pn. Przedsiębiorczość + Operatywność + Współpraca + Ekonomia = Rozwój.
Dawid Niemiec, Patryk Cyrulik i Adam Palowski - to trójka gimnazjalistów z Marklowic. Ich fascynacja do nauki i technologi pomogła w stworzeniu niebanalnej myśli. - Dzięki połączeniu naszych pasji i zainteresowań udało nam się stworzyć ideę egzoszkieletu, czyli sterowalnej nakładki na ciało - mówią zgodnie Dawid, Patryk i Adam.
Uczniowie z wyobraźnią
Egzoszkielet jest ideą stworzenia w przyszłości nakładki na ciało, która miałaby pomagać ludziom w wykonywaniu codziennych czynności. Byłaby również wykorzystywana w skomplikowanych i trudnych sytuacjach. W zamyśle chłopców miałaby to być lekka, niekrępująca ruchów nakładka, która wzmocniłaby fizycznie ciało ludzkie. - Pomogłaby podejmować dobre decyzje albo informowała o wielu istotnych rzeczach - dodaje Patryk Cyrulik. Egzoszkielet ze względu na szerokie zastosowanie znalazłby przeznaczenie m.in. w wojsku, policji, budownictwie czy w szpitalach i służbach ratowniczych. - Naszą misją było stworzenie czegoś, co pomogłoby innym żyć lepiej - mówią zgodnie uczniowie.
Motywacja była potrzebna
Inspirację do stworzenia idei egzoszkieletu gimnazjaliści czerpali z literatury i filmografii o tematyce science fiction. Sam pomysł na jej stworzenie pojawił się w głowach chłopców już kilka lat temu. Ale dopiero regionalny projektu pn. Przedsiębiorczość + Operatywność + Współpraca + Ekonomia = Rozwój (POWE-R) zmotywował ich do działania. Celem projektu było zwiększenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości wśród młodzieży poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym z naciskiem na kreowanie postaw przedsiębiorczych. Tak, by w przyszłości mogli sami sprawnie i bez obaw zakładać firmy i tworzyć nowe miejsca pracy. Projekt zorganizowany został przez cztery lokalne grupy działania: LGD Morawskie Wrota, LGD Partnerstwo dla rozwoju, Lyskor oraz LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi. Swoim zasięgiem objął ziemię głubczycką, raciborską, wodzisławską oraz rybnicką.
Wysiłek doceniony
29 stycznia w Hali Wystawienniczej Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt POWE-R. Podczas gali organizatorzy wręczyli nagrody i wyróżnienia za najciekawsze pomysły. Największe uznanie zyskał projekt właśnie trójki uczniów z Marklowic. - Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że nasz pomysł będzie tak dobrze odebrany. Cieszy nas to i motywuje do dalszego rozwoju - puentują zgodnie Dawid, Patryk i Adam.
(juk)