Uczyli nauczycieli jak radzić sobie z radykalizmami
W Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja dla nauczycieli „Wychowanie młodego człowieka w kontekście zagrożeń skrajnymi ideologiami”. Organizatorzy nie ukrywali, że ma być ona głosem sprzeciwu wobec poglądów rasistowskich, neonazistowskich i ksenofobicznych.
Trzeba rozmawiać z młodzieżą
– Nie możemy być bierni wobec przejawów neonazizmu i innych zbrodniczych ideologii - podkreślała Iwona Miler, dyrektor PODN w Wodzisławiu Śląskim. Stąd projekt „Szkoła przeciwko nienawiści”, którego pierwszym elementem jest konferencja. - Nie można zapominać o tym, że uczniowie funkcjonują w środowisku społecznym i że docierają do nich różnego rodzaju postawy. Także te niewłaściwe. Stąd potrzeba umiejętnych rozmów z młodzieżą, pokazywania im granic pomiędzy dobrem a złem. Ta konferencja ma przygotować nauczycieli do takich rozmów i do radzenia sobie ze skrajnymi ideologiami na poziomie szkoły - wyjaśniła dyrektor PODN.
Obecny na konferencji starosta Ireneusz Serwotka przypomniał, że powiat wodzisławski od początku zapowiadał zdecydowane działania wobec skrajnych ideologii. - Po przeanalizowaniu wyjaśnień złożonych przez stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” zdecydowałem o skierowaniu do sądu wniosku o rozwiązanie organizacji. Ale dla nas to nie koniec, a dopiero początek tematu, bo przed nami szereg działań profilaktycznych - podkreślił Ireneusz Serwotka.
W konferencji wzięło udział ponad 100 nauczycieli z powiatu wodzisławskiego. Wśród nich wielu historyków i polonistów.
Wśród prelegentów znalazł się m.in. Piotr Setkiewicz, czyli kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, który wygłosił prelekcję „Zjawisko Auschwitz denial w powojennym świecie”. O działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie przestępstw z nienawiści mówiła z kolei Aleksandra Wentkowska - pełnomocnik terenowy RPO w Katowicach.
Ludzie
Były Starosta Wodzisławski