Dron miał wytropić smog. Wiatr zniweczył plany
Ekopatrol Głównego Instytutu Górnictwa odwiedził dziś (12.03) Wodzisław Śl., by zaprezentować nowoczesne metody badania jakości powietrza.
Przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) przyjechali specjalnym mobilnym laboratorium zwanym Ekopatrolem. Jest to elektryczny samochód wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe, które znajdują się na dachu auta. Stacja bada stopnień zapylenia (PM1, PM2,5, PM10), poziom formaldehydu (substancja rakotwórcza) oraz HCl. Wśród nowoczesnego wyposażenia GIG-u znajduje się również specjalny dron z czujnikami natężenia pyłów. Jest on wykorzystywany w szczególności do badania tego, co wydostaje się z kominów.
Za pomocą mobilnego Ekopatrolu zbadano dzisiejszą jakość powietrza w mieście. Okazało się, że jest całkiem dobra. A zanieczyszczenie jest znikome. - Mamy dziś ciepły dzień w dodatku bardzo wietrzny. Dlatego zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niskie - wyjaśnił Adam Hamerla z Głównego Instytutu Górnictwa.
Na wodzisławskim rynku miał się odbyć specjalny pokaz dla mieszkańców, dotyczący monitorowania jakości powietrza. Przedstawiciele GiG-u mieli zaprezentować m.in. możliwości dronu. Niestety ze względu na intensywny i porywisty wiatr jedynie pokazano urządzenie.
Ekopatrol wybrał się w podróż po mieście. Przedstawiciele GIG-u sprawdzają jakość powietrza w różnych częściach miasta. Mieszkańcy mobilną stację mogą zauważyć w okolicach ulic: Targowa – Kubsza – os. Przyjaźni – Radlińskie Chałupki – Bojowników – Chrobrego – Kokoszycka – Smolna – Sasankowa – Chopina - Czyżowicka - Szczęśliwa – Górna. Jeżeli Ekopatrol zauważy jakiegoś "kopciucha", a dzisiejsze warunki pogodowe na to pozwolą, możliwe, że dron zostanie wykorzystany.
Wyniki z dzisiejszych pomiarów jakości powietrza będą dostępne za kilka dni. Wówczas je opublikujemy.
Panie redaktorze "JUK" jeszcze nie potkałem się aby kogoś wykorzystać przez "Ż" zamiast "RZ" jak Pan w jednym z ostatnich zdań.