Zmiany nazw kolejnych ulic w Rybniku
Wojewoda Śląski wydał kolejne zarządzenia, zmieniające nazwy rybnickich ulic. Jakie zmiany czekają mieszkańców i przedsiębioróców?
Zmienione zostały nazwy:
- ul. Braci Nalazków (dzielnica Boguszowice Stare) na ul. Mariana Rejewskiego
- ul. Jana Kawalca (dzielnica Maroko-Nowiny) na ul. Marokanów
- ul. Józefa Wieczorka (dzielnica Maroko-Nowiny) na ul. Serdeczną
- ul. 9 Maja (dzielnica Maroko-Nowiny) na ul. Szczęśliwą
- ul. 26 marca (dzielnica Rybnik-Północ) na ul. Bolesława Leśmiana
Przy ul. Braci Nalazków zameldowanych jest 396 mieszkańców, działalność gospodarczą prowadzi tam 37 podmiotów. Przy pozostałych ulicach: ul. Kawalca - 238 mieszkańców, 7 podmiotów gospodarczych, ul. 9 Maja - 39 mieszkańców i 2 podmioty gospodarcze, ul. 26 Marca - 67 mieszkańców, 3 podmioty gospodarcze, ul. Józefa Wieczorka - 17 mieszkańców.
Wprowadzone ustawą dekomunizacyjną zmiany nazw ulic budzą wątpliwości i pytania mieszkańców i osób prowadzonych tam działalność gospodarczą. Przypominamy zatem, że zgodnie z ustawą nie trzeba wymieniać dokumentów zawierających dotychczasowy adres, gdyż zachowują one swoją ważność.
Nie trzeba zatem wymieniać m.in. takich dokumentów jak:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny samochodu lub innego pojazdu mechanicznego.
Tym samym w urzędzie miasta nie trzeba również zgłaszać zmiany swoich danych adresowych, np. w sprawach podatkowych czy związanych z wywozem śmieci.
Zmiana nazwy ulicy nie będzie rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres - numeracja budynków pozostaje bez zmian.
Wszystkie pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy ulicy dokonanej na podstawie przepisów ustawy (art. 5. ustęp 1) są zwolnione od opłat.
Warto jednak pamiętać, że wymiana dokumentów (np. prawo jazdy, dowód rejestracyjny) przed upływem ich ważności, wnioskowana jedynie w celu aktualizacji nazwy ulicy widniejącej w dokumencie, wiąże się z uiszczeniem stosownych opłat.
Konieczność zgłoszenia zmian w takich instytucjach jak np. banki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, zakłady pracy, dostawcy energii elektrycznej, gazu czy usług telekomunikacyjnych, mieszkańcy powinni zweryfikować we własnym zakresie bezpośrednio w tych instytucjach.
Przedsiębiorcy:
- zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz.U z 2017 poz. 2168 ze zm.) przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu - w terminie 7 dni od dnia zmiany danych (art.30 ust.1 pkt 1 ww. ust.), o których mowa w art. 25 ust. 1 ww. ust., (m.in. adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony) powstałej po dniu dokonania wpisu do CEIDG.
- Wniosek CEIDG-1 wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej o wpis do CEIDG jest wolny od opłat.
Przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych:
- zgodnie z art. 18 ust 7 pkt 7) ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. Dz.U z 2016 poz. 487 ze zm.) warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest m.in. zgłaszanie organowi zezwalającemu zmian stanu faktycznego i prawnego, w stosunku do danych zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany.
***
Przypomnijmy, że w związku z tzw. „ustawą dekomunizacyjną” od 1 stycznia br. ulica Władysława Hibnera w dzielnicy Marko-Nowiny, zmieniła nazwę na ul. ks. Henryka Jośki. Uchwałę w tej sprawie podjęli rybniccy radni w marcu ub. roku. Natomiast z końcem grudnia weszła w życia zarządzona przez Wojewodę Śląskiego zmiana nazwy ulicy Armii Ludowej (dzielnica Boguszowice Stare) na ulicę Jana Karskiego.