Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cichociemny na szkolnym sztandarze. Patriotyczna uroczystość w Zakładzie Poprawczym

Pochowany w Raciborzu cichociemny Eugeniusz Chyliński ma być wzorem dla podopiecznych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

Cichociemny na szkolnym sztandarze. Patriotyczna uroczystość w Zakładzie Poprawczym

Do niedawna mało kto wiedział, że na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu spoczywa porucznik Eugeniusz Chyliński - weteran Armii Krajowej, jeden z trzystu szesnastu cichociemnych. Cichociemni byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie i w marcu 1944 roku zostali zrzuceni na terytorium okupowanej przez Niemców Polski. Członkowie tej elitarnej jednostki specjalizowali się w walce partyzanckiej, którą toczyli z siłami Wehrmachtu oraz funkcjonariuszami Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.

Na informację o miejscu spoczynku Eugeniusza Chylińskiego natrafił raciborzanin Paweł Mateńczuk, znany szerzej jako Naval, w czasie gdy był czynnym żołnierzem Jednostki Specjalnej GROM. Odnalazł grób weterana walk o wolną Polskę i zapalił na nim znicz. Na portalu społecznościowym udostępnił zdjęcie nagrobka, którym zainteresował się Andrzej Tomczyk, wychowawca i wicedyrektor w Zakładzie Poprawczymi Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Zaczął on gromadzić materiały dotyczące losów Eugeniusza Chylińskiego, które posłużyły mu do napisania biografii Cichociemnego. W międzyczasie działającej w "poprawczaku" szkole branżowej nadano imię por. Eugeniusza Chylińskiego, a pracownicy Zakładu Kamieniarskiego Głowacz wykonali nieodpłatnie nowy nagrobek zmarłego w 1990 roku Cichociemnego.

W piątek 23 marca w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich zorganizowano uroczystość nadania sztandaru Szkole Branżowej im. por. Eugeniusza Chylińskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele wojska, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, wnuczka porucznika Chylińskiego, historycy oraz przedstawiciele władz. Pełnomocnik i główny doradca ministra sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że dzięki takim wydarzeniom Polska odzyskuje godność.- Rzeczpospolita pod sowieckim butem nie miała okazji przez tyle lat oddać honoru i czci swoim bohaterom - powiedział podczas uroczystości M. Woś. Słowom tym przysłuchiwali się bohaterowie - mieszkający w Raciborzu weteran Armii Krajowej Marian Szlapański oraz przybyły do Raciborza na to wydarzenie Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny. - Nie byłoby nas tutaj, gdyby tamci, często zapomniani bohaterowie - powiedział Paweł "Naval" Mateńczuk. To właśnie cichociemni są wzorem dla żołnierzy Jednostki Specjalnej GROM, którzy przejęli od nich dewizę "Tobie Ojczyzno".


Eugeniusz Chyliński pochodził z Kozic. Urodził się 19 marca 1915 roku w Kozicach nieopodal Gostynina. Odebrał wykształcenie wojskowe. W kampanii wrześniowej walczył w Armii "Łódź". Po zajęciu Polski przez hitlerowskie Niemcy udało mu się przedostać na Zachód - najpierw do Francji, a później Anglii. Przeszedł specjalistyczne szkolenie i wiosną 1943 roku został zrzucony na terytorium okupowanej Polski. Walczył w okolicach Wilna, dowodził szeregiem operacji o charakterze dywersyjnym. W kwietniu 1944 roku został schwytany, udało się go jednak odbić. Później walczył również z Armią Czerwoną. W grudniu 1944 roku został schwytany przez NKWD. Zesłany do pracy w łagrach i na katorgę, do Polski wrócił dopiero w 1957 roku. W 1968 roku trafił trafił do Modzurowa, gdzie akurat poszukiwano głównego księgowego do pracy w Stacji Hodowli Roślin. Zmarł 10 lutego 1990 roku.

(żet)

Ludzie

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
kimir 23.03.2018 21:07

Gdyby ktoś zapytał jakiegokolwiek mieszkańca Modzurowa, to dowiedziałby się gdzie znajduje się grób Pana Chylińskiego. Ale nie, oczywiście Naval odnalazł grób. Ha ha ha.