Oaza zieleni w centrum miasta. Tak może wyglądać Park Jordanowski w Radlinie! [WIZUALIZACJE][FILM]
- Park ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Ofiar Szybu Reden - tłumaczy założenia projektowe Parku Jordanowskiego Barbara Magiera, burmistrz Radlina.
Teren parku ma rozciągać się od ul. Hallera, tuż za supermarketem Biedronka, wzdłuż głównej ulicy prowadzącej do dawnego boiska lekkoatletycznego przy ul. Rydułtowskiej i dalej aż do rejonu pomnika Ofiar Szybu Reden, który otacza również mały park. Teraz ma stanowić jeden obiekt zieleni parkowej o łącznej powierzchni ponad 70 tys. metrów kwadratowych oraz o długości blisko 2 km. Główną ideą nie jest jednak stworzenie parku rozrywki czy sieci placów zabaw. Ale powrót do źródeł i stworzenie – w miarę blisko centrum – wielofunkcyjnej przestrzeni parkowej.
Park Jordanowski
Koncepcja zagospodarowania terenu ma za zadanie nie tylko uporządkowanie zaniedbanej i niewykorzystywanej obecnie przestrzeni, ale także jej estetyzację i dostosowanie do potrzeb różnych grup użytkowników. - Projekt ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Parku Ofiar Szybu Reden - tłumaczy Barbara Magiera, burmistrz Radlina. Projekt w maksymalnym stopniu wykorzystuje zróżnicowanie i nieregularność terenu oraz znaczną ilość przepływających cieków wodnych. Ma również na celu zacieśnienie więzi, integrację mieszkańców i upamiętnienie wydarzeń mających miejsce w przeszłości.
Oaza zieleni w centrum miasta
- Motywem przewodnim parku mają być nawzajem przeplatające się elementy w dynamicznym kolorze czerwieni. Jednym z takich elementów mają być siedziska. Będą się one ciągnąć wzdłuż trasy pieszo-rowerowej od strony ul. Hallera i będą wić się jak wstęga w głąb obszaru, sprzyjając wypoczynkowi w atrakcyjnej, nowo projektowanej przestrzeni - dodaje burmistrz Radlina. Przy ul. Rydułtowskiej na terenie obecnego boiska do piłki nożnej mają pojawić się dwa boiska wielofunkcyjne. Pobliska skarpa zostanie zaadaptowana na widownię. Boiska będzie okalał asfaltowy toru wrotkarski. W północno-wschodniej części parku zaplanowano miejsce dla toru wyczynowego dla rowerzystów. - W okolicy boisk znalazło się również miejsce na kino letnie. Korzystalibyśmy z niego przy okazji wydarzeń kulturalnych i pokazów filmowych - informuje Barbara Magiera. Kolejną z atrakcji ma być przejście przez czerwoną instalację w kształcie serca.
Za dużo wolnej przestrzeni. Za mało dużych drzew. i po co sa tam te bloki z betonu koło tych "siedzisk".? Siedziska są do zmiany.Zamiast nich tradycyjne ławki z wygodnymi oparciami -koniecznie z oparciami.Nie bierzcie przykładu z Raciborza gdzie na skwerze z betonu koło kościoła zrobiono siedziska niewygodne do siedzenia pozbawione oparć chyba po to aby mieszkancy szczególnie starsi mieli pewien rodzaj tortury siedząc na tych "siedziskach"Po to są ławki aby na nich odpoczywać a nie siedzieć w niewygodnej pozycji i niszczyć kręgosłup ludziom. Zrozumcie to panowie urzędnicy. Ten labirynt tez cos wg mnie nie za bardzo trafiony.Zamoast niego tej monotoni ścieżki z rabatami na których posadzić drxewa i krzewy.Park aby był parkiem musi mieć dużą liczbę drzew lipy klony wierzby topole itd otd.I duze powierzchnię trawiaste z nasadzenia mi powyższymi. Nie brukować sciezek ! Zamiast nich przypuszczalnie nawierzchnie. I jakis maly staw by się przydał.