Dzieje biblioteki w Studziennej [ZDJĘCIA]
Była jedną z trzech pierwszych fili bibliotecznych w Raciborzu, słynęła z czwartkowych wieczorów baśni czytanych i wyświetlanych a za swoją aktywną działalność w 1964 otrzymała… radio z adapterem! Dziś w ramach cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” prezentujemy filię w Studziennej. Zapraszamy do lektury!
W latach 40. w Studziennej liczącej około 2 tysięcy mieszkańców, istniała szkoła podstawowa, w której jedna z nauczycielek, później pierwsza kierowniczka filii, widziała potrzebę uruchomienia punktu bibliotecznego przy istniejącej, acz ubogiej, bibliotece szkolnej. Do roku 1947, kiedy to punkt przekształcił się w stałą filię, książki uzupełniano o zbiory z biblioteki powiatowej. Skromny pokoik w budynku szkoły o powierzchni 10 m2 stał się pierwszym pomieszczeniem dla filii i jej 25 czytelników. W pierwszym okresie swojej działalności biblioteka pobierała niewielkie sumy za korzystanie ze zbiorów.
W połowie lat 60. filia liczyła już ponad 550 czytelników. To właśnie wtedy, pomimo dużych trudności lokalowych, filia przeżywała swoje najlepsze lata. Najpierw kierownik biblioteki-Jadwiga Łotocka otrzymuje srebrną odznakę „Przodownika czytelnika” a w roku 1964 w ramach współzawodnictwa bibliotek i bibliotekarzy, placówka nagrodzona zostaje dyplomem uznania, za którym poszła nagroda rzeczowa – radio z adapterem.
Kronika filii pełna jest zapisów o różnorodnych formach pracy z czytelnikiem: konkursy recytatorskie, literackie i rysunkowe, spotkania autorskie (m.in. z Marią Kowalewską, Kazimierzem Kowalskim, Danutą Bieńkowską), czwartkowe wieczory baśni czytanej lub wyświetlanej, wycieczki do muzeum, wystawki okolicznościowe. Jednymi z bardziej zapamiętanych, zwłaszcza przez dzieci ze współpracującej Szkoły Podstawowej Nr 5 były bale karnawałowe. Każda z powyższych imprez zawsze gromadziła w bibliotece od kilkunastu do kilkudziesięciu uczestników.
Początkowo filia działała przy ulicy Bojanowskiej 5 skąd przeprowadziła się na ulicę Wschodnią. Tam, na parterze charakterystycznego ceglanego domu, działała do lat 90, by ostatecznie wrócić na Bojanowską do tzw. górnego budynku szkoły (w tamtych czasach Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Brzechwy). Pod koniec 2011 roku filia zawiesiła działalność. Zbiory biblioteki trafiły do magazynu LKS Studzienna.
Filia wróciła na biblioteczną mapkę w listopadzie 2012 roku jako filia publiczno-szkolna. Nowym lokum biblioteki została sala na parterze nowo wyremontowanej SP nr 5. Rozpoczął się okres współpracy filii z szkołą i z Przedszkolem nr 5, który trwa do dziś. Bliskość obu placówek pozwala na rozwój promocji książek i czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców dzielnicy Studzienna. Jedną z imprez, które wpisały się w kalendarz wydarzeń jest organizowany z okazji Światowego Dnia Książki – Tydzień Książki. Filia jest również współorganizatorem nocowania w szkole. Uczniowie również chętnie korzystają z biblioteki na co dzień. W czasie przerw międzylekcyjnych rozkładają się na kolorowym dywanie z grami planszowymi lub zaszywają między regałami z najnowszą częścią serii „Dziennik Cwaniaczka”. Filia nr 1 służy także dorosłym czytelnikom udostępniając najnowsze kryminały, poczytne polskie autorki powieści obyczajowych oraz ciekawe pozycje nominowane do literackich nagród.
Od 1947 do 2018 roku filia prowadzona była przez kolejnych kierowników: Jadwiga Łotocka, Halina Zakrzewska, Maria Kruczek, Maria Klima, Anna Strojny, Katarzyna Żylak, Weronika Paszek, Dominika Karpińska (nadal).
Niestety, w związku z problemami lokalowymi szkoły wynikającymi z reformy szkolnictwa, filia zakończy swoją działalność z końcem czerwca br.
źródło: MiPBP w Raciborzu
Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.