Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powrócił do swoich żydowskich korzeni

Jestem Żydem, jestem Sefardyjczykiem, jestem chasydem, bo trzy razy dziennie się modlę, przestrzegam micwy, a więc 613 przykazań, staram się żyć po żydowsku z Jeszua ha Meszijem – przedstawił się słuchaczom uniwersytetu trzeciego wieku raciborzanin Robert Urbanowski.

Powrócił do swoich żydowskich korzeni

Należy do wspólnoty katolików św. Jakuba z Jerozolimy, nazywanej Stowarzyszeniem Katolików Języka Hebrajskiego. Wspólnota ta uznaje papieża jako następcę Kefasa czyli Piotra oraz wszystkie prawa katolickie, ale jednocześnie ma prawo nosić się po żydowsku, przestrzegać wszystkich świąt żydowskich, a także zachować swą żydowskość.

Rozumie i nie osądza innych Żydów

– Kiedy znów zacząłem być Żydem zapragnąłem miejsca i środowiska, które pozwoliłoby mi kochać i szukać, bo nasze życie polega na szukaniu i odkrywaniu Boga w sobie i wokół nas. Przyszła mi do głowy modlitwa „Ojcze nasz, który jesteś w niebie”, ale jeśli jesteś w niebie, czy istniejesz naprawdę? Zacząłem szukać Boga wokół siebie i znalazłem ludzi, pochodzenia żydowskiego, którzy przyjechali ze Wschodu do Raciborza i przez wiele lat, jak w niewoli babilońskiej ukrywali swoją tożsamość żydowską. Znaleźli mnie, zaczęliśmy tworzyć coś w rodzaju wspólnoty, spotykaliśmy się na kolacji szabatowej. Ciężar żydostwa był jednak tak ogromny, że przestali się przyznawać, że pochodzą z narodu wybranego, odstąpili ode mnie i żyją tak jak dotychczas – nie osądza, rozumie ich decyzje, sam będąc Żydem, nikogo do judaizmu nie chce nawracać.

Przed rokiem Robert Urbanowski założył Midraszowy Teatr Żydowski w Raciborzu i choć zespół który go tworzy, nie ma nic wspólnego z judaizmem, swymi występami upamiętnia wspólnotę żydowską, która niegdyś żyła w mieście. Dziś nie ma synagogi, która kiedyś istniała przy ul. Szewskiej, a miejsce to porasta trawa i tylko suche jej kępy wyznaczają zarys fundamentów. Ponieważ plac ten został sprzedany, na pamiątkę posadzono drzewo na skwerze Kresowian. Nie przez przypadek, ponieważ cały ten teren należał do gminy żydowskiej i oprócz synagogi stały tam budynki rabinów, hotel, ochronka dla dzieci oraz jadłodajnia do ubogich.

– Mówienie o Żydach nie pozostawia nikogo obojętnym, ponieważ nosimy się w sposób charakterystyczny, czarny kolor ubioru podkreśla przynależność, skromność i pokorę – wyjaśnia raciborski chasyd. Ważne znaczenie w stroju mają frędzle, w których węzełkach i sznureczkach „zapisanych” jest 613 przykazań. Tałes lub talit – szal z wełny owczej – nakładany jest na głowę lub ramiona podczas modlitwy porannej i podczas większych uroczystości, podobnie jak tefilin – pudełeczka z modlitwami – również noszone podczas codziennych modłów. W każdym domu żydowskim, dla ochrony przed złem, umieszczana jest na futrynie drzwi mezuza – pojemniczek z drewna lub metalu z zapisanymi fragmentami Tory.

Obecnie dla Roberta Urbanowskiego, który jest znów prawdziwym Żydem, jego świat stał się światem Boga i dla Boga. Jak przyznaje, do końca nawet sam nie zdawał sobie sprawy w jakim stopniu wyrażała się w tym jego żydowska tożsamość.

(ewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].