Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy najpiękniejszej śląskiej wsi czują się lekceważeni, ignorowani i manipulowani. Przez kogo?

Bolesławiki – mieszkańcy najpiękniejszej ze śląskich wsi, a jednocześnie jednej z najmniejszych społeczności gminy Krzyżanowice – czują się lekceważeni, ignorowani, a nawet zmanipulowani. Dali temu wyraz podczas spotkania wiejskiego, gdzie przysłowiową kropką nad „i” były nieszczelne okna w przedszkolu.

Mieszkańcy najpiękniejszej śląskiej wsi czują się lekceważeni, ignorowani i manipulowani. Przez kogo?
Na zebraniu wiejskim z mieszkańcami Bolesławia spotkał się wójt Grzegorz Utracki, a obowiązki gospodarzy pełnili (od lewej) sołtys Bertold Fichna i radny Marian Lasak.

Przepełniony kielich goryczy wylał się na wójta Grzegorza Utrackiego, po tym, jak uzależnił ich wymianę od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tymczasem problem trwa już siedem lat, a wcześniej remontów przeprowadzanych w budynku szkoły, jak np. wymiany dachu, nie konsultowano ze służbami konserwatorskimi.

– Okna są nieszczelne, jak one wyglądają, nie można ich już nawet czyścić. Czy dzieci w Bolesławiu są inne niż w pozostałych miejscowościach? – denerwowała się jedna z mieszkanek. – Szkoła ma 120 lat i tyle samo liczą sobie okna, w których wymieniano tylko szkło i kit. Nikt dotychczas w gminie tego nie zauważył? Nikt panu o tym nie powiedział, ani dyrektor szkoły, ani przedszkola? Po co tyle zgorszenia, można było to zrobić dużo wcześniej i dziś byłaby to już historia, a teraz pojawia się jeszcze problem z konserwatorem zabytków – wtórowała bolesławianka Maria Bartosz.

– Nie jest prawdą, że nie widzę potrzeby wymiany okien, ale jest wiele inwestycji w gminie, które po kolei realizujemy. Jeśli jest możliwość termomodernizacji placówki, pozyskania środków zewnętrznych, to robimy to w pierwszej kolejności – próbował przebić się przez głosy bolesławików wójt.

Mieszkańcy przede wszystkim mają mu za złe wygaszanie szkoły w Bolesławiu. Dla nich stary zabytkowy obiekt,wybudowany jeszcze przez ich dziadków, przedstawia emocjonalną wartość i daje poczucie własnej tożsamości. Szkoła to miejsce, w którym uczyło się starsze i obecne pokolenie, z nadzieją, że dzieci ich dzieci również znajdą tam swoje miejsce. Nie chcą, aby maluchy musiały wiele czasu spędzać na dojazdach i w świetlicach w oczekiwaniu na powrót z Bieńkowic. Niestety, ta wizja małej, przyjaznej dziecku szkoły, ze względów ekonomicznych legła w gruzach, a o zdanie mieszkańców nikt nie zapytał.

– Wiem, że jest konieczność wymiany okien i malowania, ale w związku z tym, że nie ma klas szkolnych, trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem całości budynku. Przedszkole na pewno zostanie, choć ustawa o systemie oświaty wprowadza zakaz funkcjonowania takich (jednooddziałowych) przedszkoli, które mogą istnieć wyłącznie w zespołach szkolnych – tłumaczył wójt.

– Może drogą do utrzymania przedszkola byłoby więc ponowne uruchomienie szkoły? – dopytywano z nadzieją. Włodarz jednak nie widzi szansy na utrzymanie kilkuosobowej placówki w Bolesławiu. – Proponowałem utworzenie szkoły społecznej, na którą gmina przeznaczałaby z subwencji, tyle ile otrzymuje na każdego ucznia. Muszę patrzyć na całość gminy, a brakuje na oświatę parę milionów złotych. Nie jest proste utrzymać wszystkie szkoły, wygaszać gimnazja, a jednocześnie zapewnić dzieciom dobre warunki i nowoczesne wyposażenie do nauki. To nie była moja decyzja, to wspólna decyzja rady – odżegnywał się wójt.

Sprowokował w ten sposób serię pytań mieszkańców: Dlaczego rozmawiano o szkole wyłącznie z rodzicami dzieci, a nie ze wszystkimi mieszkańcami? Czy to rada gminy zaproponowała wójtowi wygaszenie szkoły? – Nie ma prostej odpowiedzi kto zaproponował likwidację, to była konsekwencja dyskusji o kosztach, funkcjonowaniu szkół, wysokości subwencji i realizacji obowiązkowych zadań – mówił wójt wymijająco.

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt Gminy Krzyżanowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tworkowik (83.22. * .223) 20.04.2018 22:26

Prowda o tym jak wyglondo rządzeni w Krziżanowicach pomału wylazuje na wiyrch.