Kultura w Rybniku: przez pięć lat wydano 106 mln zł
W Rybniku odbyła się 4. edycja Rybnickiego Forum Kultury.
Artur Celiński przedstawił też rekomendacje w zakresie działań, jakie powinny zostać podjęte w celu dalszego rozwoju kultury w mieście: – Rybnik ma ambicje do tego, by stać się miastem o lepszej jakościowo kulturze, zaznaczyć się na mapie kulturalnej Polski. Idealnym polem do tego byłoby ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Byłaby to też okazja do tego, by stworzyć w mieście wydarzenie kluczowe, wokół którego koncentrowałaby się aktywność środowisk twórczych i lokalnej społeczności – wyjaśnia Artur Celiński.
Wśród innych rekomendacji dla Rybnika Artur Celiński wskazał na organizację letniej szkoły animacji i edukacji, stworzenie systemu edukacji kulturalnej, zaktywizowanie środowiska artystycznego w dzielnicach miasta, zwiększenie nakładów na stypendia artystyczne i nagrody w dziedzinie kultury jako inspiracji dla rozwoju sztuki wysokiej oraz wdrożenie systemu sprawozdawczości i koordynacji organizowanych w mieście wydarzeń. Wskazane rekomendacje będą omawiane z przedstawicielami rybnickich środowisk kulturalnych na trzech spotkaniach warsztatowych planowanych w kwietniu i maju br.
Oceniając rekomendacje prezydent Rybnika określił je mianem ambitnych celów, które wydają się być w zasięgu i będą mobilizacją do działania w oparciu o długofalową i konsekwentną politykę kulturalną. W finałowej części Rybnickiego Forum Kultury na temat skutecznych wystąpień publicznych mówił Maciej Orłoś, znany dziennikarz, gospodarz programów telewizyjnych, konferansjer, trener wystąpień publicznych, autoprezentacji i kontaktów z mediami. W części artystycznej spotkania zaprezentowana została etiuda teatralna Boguszowickich Teatrów pt. Kalejdoskop rybnickiej kultury.