Rola książki w rozwoju dziecka
Co i kiedy czytać dziecku na różnych etapach jego rozwoju? Jak pracować z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych? Czy strach ma zawsze wielkie oczy? I czy wstyd jest się wstydzić? Gościem biblioteki na Ostrogu i w Markowicach była dr Wanda Matras-Mastalerz - ekspert w dziedzinie biblioterapii, która omówiła uczucia i emocje dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym a także wskazała na istotną rolę książki w rozwoju małego dziecka.
Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu biblioterapii na początku pokazała przywiezione ze sobą różne rodzaje książek: multisensoryczne, dotykowe, psychoedukacyjne, terapeutyczne czy logopedyczne oraz opowiedziała bajkę „O ciepłym i puchatym”. Następnie zaprezentowała tzw. książki pierwszej pomocy, m.in. „Małą encyklopedię domowych potworów”, „Bezpieczną bajkę”, „12 ważnych opowieści”, książki Iwony Chmielewskiej i wiele innych pozycji, które znajdują się w zbiorach raciborskiej biblioteki.
Wanda Matras-Mastalerz pokazała także różne techniki ćwiczenia koncentracji np. pracę ze stereogramami czy stymulującą obie półkule mózgowe zabawę „Przyjechała ciotka z Ameryki”, podkreślając przy okazji, że najlepszym treningiem koncentracji u dzieci jest... głośne czytanie książek.
Spotkanie przyniosło licznie zgromadzonym rodzicom garść praktycznych porad jak dbać o rozwój emocjonalny dziecka, po jakie wartościowe lektury warto sięgać a także przypomniało o „niezwykłej mocy zwykłego czytania”.
źródło: MiPBP w Raciborzu