Sprawni i aktywni stosownie do wieku
Gibkość, zwinność, wytrzymałość i siłę seniorów oceniali studenci z Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
Podczas dwóch dni przeprowadzono kompleksowe badania, pod okiem pracowników naukowych, zastępcy dyrektora instytutu dr Danuty Nowosielskiej-Swadźby i opiekun koła naukowego dr Danuty Zwolińskiej.
Słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ten sposób testowali swoją aktywność fizyczną m.in.: siłę uścisku na dynamometrze, szybkość wstawania i siadania na krześle, chodzenia, podnoszenia na przemian kolan, umiejętność rozciągania. Na urządzeniu Tanita analizowany był natomiast skład ciała, odpowiednio do wieku, płci i wzrostu, co pozwoliło na zdiagnozowanie ilości tkanki aktywnej, czyli mięśni i kości oraz tkanki tłuszczowej. – Z wiekiem zmienia się skład naszego ciała. Do 40. roku życia pozostaje on w miarę stabilny, natomiast do 75. roku życia może zmienić o ok. 25 proc. na niekorzyść tkanki mięśniowej. Na podstawie badań można ocenić więc tzw. sarkopenię, czyli zanik masy mięśniowej, a tym samym obniżenia sprawności fizycznej – tłumaczyła dr Danuta Nowosielska-Swadźba.
Seniorzy mogli dowiedzieć się też ile zgodnie z normą, stosownie do wieku, powinni mieć tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Badania te posłużą studentom do napisania prac licencjackich oraz podczas konferencji naukowych.